USA

i

Autor: Pixaby

muzyczne wiadomości

Władze USA oficjalnie POZYWAJĄ Live Nation! W tle oskarżenia o monopol

2024-05-27 11:09

Od dłuższego czasu już głośno było na temat działań amerykańskiej władzy wobec koncertowych gigantów - Live Nation i Ticketmaster. Po pierwszych decyzjach i umowach oficjalnie nadszedł czas na podjęcie kroków prawnych. Zgodnie z założeniami, w maju władze USA zdecydował się pozwać organizatora wydarzeń.

Już od lat władze Stanów Zjednoczonych niezwykle uważnie przyglądały się działalności na rynku prawdziwych gigantów w świecie organizacji koncertów i różnych wydarzeń. Prawdziwa afera zrobiła się w ubiegłym roku po nieudanym procesie sprzedaży biletów na trasę koncertową Taylor Swift, kiedy to większość wejściówek wykupiły boty, a pozostała część transakcji została odwołana, w wyniku czego Departament Sprawiedliwości postanowił dużo poważniej przyjrzeć się tego, jak działają Live Nation i Ticketmaster, szczególnie w kontekście monopolu na współczesnym rynku koncertowym.

Oskarżenia o takowy wobec firmy pojawiają się już od lat - ta w 2010 roku wykupiła Ticketmaster, czyli serwis, zajmujący się sprzedażą biletów, do tego zaczęła nawiązywać z artystami, artystkami i zespołami umowy na wyłączność. Już kilka miesięcy temu doszło do pierwszych przesłuchań w sprawie, zawarto także dekret, na podstawie którego Live Nation zobowiązało się nie utrudniać działalności obiektom koncertowym, korzystającym z usług innych organizatorów i platform sprzedażowych. Teraz sprawa ma swój ciąg dalszy i jak już wiemy, będzie miała swój finał przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Najbardziej wyczekiwane koncerty rockowe 2024 w Polsce

Szykuje się najgłośniejsza sprawa w świecie muzyki od lat?

Już w kwietniu "The Wall Street Journal" i "Axiosinformowały, że najpewniej w maju amerykański Departament Sprawiedliwości złoży pozew antymonopolowy przeciwko Live Nation. Wskazywano wtedy, że będzie on zawierał dowody na to, że firma rzekomo stosowała nieuczciwe praktyki konkurencji na rynku organizacji koncertów i wydarzeń.

Przewidywania właśnie znalazły swoje potwierdzenie w rzeczywistości. W czwartek 23 maja do sądu w Nowym Jorku trafił pozew przeciwko Live Nation, popierany przez 29 stanów i Dystryktu Kolumbii. Zgodnie ze wcześniejszymi wskazaniami, pismo porusza takie wątki, jak wysokie opłaty, niesprawny proces sprzedaży, zła obsługa klienta czy niesprawiedliwa dominacja na rynku. W pozwie mowa jest także, że dochodzenie przedprocesowe miało wykazać, że Ticketmaster posiada obecnie ponad 80% udziałów w podstawowym rynku sprzedaży biletów w największych amerykańskich obiektach.

Jeszcze tego samego dnia Live Nation opublikowało oświadczenie, w którym zaznacza, że zarzuty są nieprawdziwe i zaprzecza, jakoby posiadało monopol na rynku, a jako organizacja zrobi wszystko, by doprowadzić do reform, które będą chronić konsumentów i artystów. Dalej przedstawiciele Live Nation twierdzą, że pozew: "ignoruje podstawowe zasady ekonomii rozrywki na żywo, takie jak fakt, że większość opłat za usługi trafia do obiektów oraz że konkurencja stale zmniejsza udział Ticketmaster w rynku i marżę zysku".

Będziemy przyglądać się rozwojowi tej sprawy.

Sprawdź, jakich artystów chcielibyśmy zobaczyć na koncercie w Polsce w tym roku: