Van Conner nie żyje. Basista Screaming Trees miał 55 lat

i

Autor: Screen z Instagrama/garyleeconner Nie żyje współzałożyciel Screaming Trees

Van Conner nie żyje. Basista Screaming Trees miał 55 lat

2023-01-19 9:45

Początek 2023 roku nie oszczędza nas pod względem złych wiadomości. Dziś przekazujemy informację o śmierci Vana Connera, współzałożyciela i basisty zespołu Screaming Trees - ważnego dla amerykańskiego brzmienia grunge'owego. O śmierci muzyka poinformował jego brat za pośrednictwem swoich social mediów.

W środę 18 stycznia Gary Lee Conner, gitarzysta zespołu Screaming Trees, zamieścił w social mediach zdjęcie ze swoim bratem, Vanem Connerem, informując o śmierci basisty. Jak napisał, muzyk zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi od kilku lat - dwa lata temu Van leczył się z powodu infekcji wątroby, przeszedł także operację żołądka, w wyniku której zapadł w śpiączkę. Conner miał zapaść na zapalenie płuc, co ostatecznie doprowadziło do jego śmierci. Basista Screaming Trees miał 55 lat.

Screaming Trees - kluczowa grupa dla amerykańskiej muzyki grunge

Screaming Trees to amerykański zespół rockowy, założony w 1984 roku przez wokalistę Marka Lanegana, gitarzystę Gary'ego Lee Connera, basistę Van Connera i perkusistę Marka Pickerela. Początkowo grupa wydawała demówki za pośrednictwem niezależnych wytwórni, a w 1986 roku ukazał się jej debiutancki album, zatytułowany Clairvoyance. W kolejnych latach formacja wydała jeszcze trzy płyty, aż jej brzmienie, łączące hard rocka, psychodelię, wpływy indie i grunge'u, zostało zauważone przez wytwórnię Epic, która podpisała z nią kontrakt. W 1991 roku ukazał się album Uncle Ansthetic, wyprodukowany m.in. przez Chrisa Cornella Soundgarden. Po wydaniu tego projektu Van Conner odszedł ze składu, by działać jako basista sesyjny w innych zespołach, powrócił, gdy Nirvana osiągnęła wielki sukces w mainstreamie, dzięki czemu otworzyły się drzwi dla innych grunge'owych grup. Screaming Trees zakończył działalność w 2000 roku.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku