Bruce Gowers nie żyje. Reżyser teledysku do Bohemian Rhapsody miał 82 lata

i

Autor: Screen z YouTube/Television Academy Nie żyje reżyser teledysków Queen

Bruce Gowers nie żyje. Reżyser teledysku do "Bohemian Rhapsody" miał 82 lata

2023-01-18 9:55

Środek tygodnia rozpoczynamy bardzo przykrą informacją. W wieku 82 lat zmarł Bruce Gowers - uznany reżyser teledysków największych gwiazd muzyki, a także zdobywca nagród Emmy. To właśnie Gowers stanął za kamerą teledysku do "Bohemian Rhapsody" grupy Queen, z którą wielokrotnie współpracował. Przykrą wiadomość przekazała rodzina.

We wtorek 17 stycznia magazyn "The Hollywood Reporter" przekazał informację o śmierci Bruce Gowersa. Filmowiec zmarł w niedzielę 15 stycznia w swoim domu w Santa Monica z powodu komplikacji związanych z ostrą infekcją dróg oddechowych - przykre wieści przekazała rodzina. Bruce Gowers był uznanym reżyserem teledysków największych gwiazd muzyki i producentem telewizyjnym, znanym z pracy przy dużych formatach muzycznych, transmitowanych na żywo. Gowers urodził się 21 grudnia 1940 roku w Wielkiej Brytanii, jednak pod koniec lat 70. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął karierę na międzynarodową skalę. To właśnie on był pierwszym reżyserem programu American Idol, a za swoją pracę nad tym formatem został nagrodzony nagrodą Emmy - w trakcie kariery zdobył ostatecznie trzy statuetki. 

Bruce Gowers i współpraca z gwiazdami rocka

Gowers rozpoczął karierę na początku lat 70. i bardzo szybko zdobył nominację do nagrody Emmy. Prawdziwy rozgłos i uznanie przyniósł mu jednak fakt wyreżyserowania teledysku do utworu Bohemian Rhapsody grupy Queen. Wideo okazało się być przełomowe i uznaje się, że to własnie ono rozpoczęło modę na tworzenie klipów na masową skalę. W kolejnych latach Gowers współpracował z legendarną formacją jeszcze wielokrotnie, chociażby nad teledyskiem do Somebody to Love. Reżyser miał na swoim koncie także współpracę z Princem (klip do 1999), Van Halen (klip do Dance the Night Away), The Rolling Stones (teledysk do Hot Stuff), Bee Gees (wideo do How Deep Is Your Love) czy Fleetwood Mac (teledysk do Landslide). W latach 80. Bruce Gowers skupił się na pracy dla telewizji, reżyserował i produkował także koncerty telewizyjne, m.in. MTV Unplugged Paula McCartneya czy The Dance Fleetwood Mac.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku

Queen - jak dobrze znasz historię legendarnego zespołu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W ramach prac nad jakim albumem został nagrany najnowszy singiel grupy, "Face It Alone"?