Trent Reznor o streamingu: Ludzie chcą odkręcić kran, z którego płynie muzyka

i

Autor: MICHAEL TRAN/AFP/East News

Wiadomości

Trent Reznor krytycznie o streamingu: "Ludzie chcą odkręcić kran, z którego płynie muzyka"

Trent Reznor, lider formacji Nine Inch Nails, dość krytycznie wypowiedział się o serwisach streamingowych, które jego zdaniem nie płacą wystarczająco dużo wykonawcom. – Straszliwe zarobki śmiertelnie zraniły całą rzesze artystów – przyznaje.

Trent Reznor ostro wypowiada się o streamingu

Trent Reznor – lider formacji Nine Inch Nails – ostatnio, w rozmowie dla "GQ", w dość dosadny sposób wypowiedział się na temat platform streamingowych. Przyznał, że serwisy typu Spotify czy Apple Music "śmiertelnie zraniły" wielu artystów w związku z płatnościami za odsłuchy. 

Nie lubisz tłumów na festiwalu? Oto najlepsze rockowe i niszowe imprezy plenerowe w Polsce

Myślę, że straszliwe zarobki z usług streamingowych śmiertelnie zraniły całą rzesze artystów, dla których tworzenie stało się nieopłacalne. To wspaniale sprawdza się, jeśli jesteś Drake'iem, ale nie w przypadku Grizzly Bear. Taka jest rzeczywistość, rozejrzyjcie się. Jednym artystom udało się wybić, innym natomiast nie. Nie mogą zarabiać na swojej muzyce. Myślę, że jest to złe dla sztuki – powiedział Reznor. 

Lider Nine Inch Nails nie ukrywa, że chciałby, aby serwisy płaciły artystom w bardziej sprawiedliwy sposób. – To wszystko jest jednak powiązane z kwestiami politycznymi czy tymi związanymi z wytwórniami. Każdy stara się zachować swój mały kawałek tortu dla siebie. Zdaję sobie też sprawę, że ludzie chcą po prostu odkręcić kran i posłuchać muzyki. Tak naprawdę nie przejmują się tym romantycznym aspektem, który uważałem za ważny. 

Co ciekawe, Trent Reznor, który jest mocno niezadowolony z tego, jak obecnie działają platformy streamingowe, w przeszłości wspierał dość konkretnie... torrenty. Zresztą umieszczał na nich płyty Nine Inch Nails. A przecież wszyscy pamiętamy, jak z serwisami typu Napster mocno walczyła chociażby Metallica. 

Najpopularniejsze rockowe albumy na Spotify. Oto TOP10: