Depeche Mode_young

i

Autor: Materiały prasowe

muzyczne wiadomości

Ten utwór Depeche Mode ma najlepszy tekst? Tak uważa Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej

2024-05-04 13:43

Depeche Mode to zespół, który w Polsce jest szczególnie lubiany i ceniony. Zdaje się, że również sama grupa ma do naszego kraju pewien sentyment i wyjątkowo chętnie wraca tu na koncerty. Okazuje się, że do grona wiernych fanów Depechów zalicza się także Michał Rusinek - uznany literaturoznawca, sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes fundacji imienia Noblistki.

Depeche Mode dziś już cieszy się statusem muzycznej legendy. Grupa pojawiła się na rynku w 1980 roku i już rok później ukazał się jej debiutancki album, Speak & Spell, przed wydaniem którego ze składu zdecydował się odejść współzałożyciel - Vince Clarke. Z czasem jako czwarty do Andy'ego Fletchera, Martina Gore'a i Dave'a Gahana dołączył Alan Wilder, który pozostał w składzie do 1995 roku i brał udział w nagraniach tych najważniejszych albumów Depeche Mode, jak Black Celebration, Music for the Masses, Violator i Songs of Faith and Devotion.

Obecnie Depeche Mode tworzą Gore i Gahan, którzy po śmierci Andy'ego Fletchera (klawiszowiec zmarł w maju 2022 roku) zdecydowali się kontynuować działalność i wydali w marcu ubiegłego roku świetnie przyjęty przez fanów i krytyków album Memento Mori. Wydawnictwo promowane było na zakończonej już trasie koncertowej, w ramach której formacja zagrała w naszym kraju aż cztery razy: w Warszawie i Krakowie w sierpniu ubiegłego roku i dwukrotnie w Łodzi w lutym b.r.

Oto najlepsze albumy Depeche Mode. 5 płyt zespołu, które musisz znać

Michał Rusinek jest fanem Depeche Mode!

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że zespół ma w naszym kraju bardzo dużo grono wielbicieli i wielbicielek. Okazuje się, że fanem Depeche Mode jest także Michał Rusinek - uznany literaturoznawca, wykładowca akademicki, autor książek (najnowsza to Nadbagaż), sekretarz Noblistki Wisławy Szymborskiej, u boku której pracował aż do jej śmierci, obecnie prezes zarządu fundacji jej imienia.

Z okazji premiery Nadbagażu Michał Rusinek był gościem podcastu "WojewódzkiKędzierski". W rozmowie okazało się, że jest on fanem angielskiej formacji! Piotr Kędzierski poprosił Rusinka o wskazanie najlepszego, jego zdaniem, tekstu utworu Depechów. Literaturoznawca dokonał wyboru, który może wydawać się dość nieoczywisty i wskazał na Shake the Disease! By było jeszcze ciekawiej, dokładnie w dniu emisji podcastu, czyli 29 kwietnia, minęło równo 39 lat od dnia premiery tej kompozycji! Była ona jedną z dwóch nowych, które trafiły na kompilacje The Singles 81→85 i Catching Up with Depeche Mode, wydane odpowiednio w październiku 1985 roku na terenie Europy i miesiąc później w Ameryce Północnej.

Spotkanie, do którego jednak nie doszło!

Gość podcastu opowiedział również ciekawą historię, pośrednio mającą związek z Depeche Mode. Michał Rusinek zdradził, że jako uczeń pierwszej klasy liceum wyjechał do Anglii na wymianę. Tam dyrektor szkoły miał zorganizować imprezę taneczną i w jej trakcie powiedzieć przyszłemu literaturoznawcy, że w wydarzeniu miał wziąć udział - i zagrać na nim - jego dobry kolega, wskazując właśnie na Martina Gore'a! Rusinek już wtedy był wielkim fanem Depeche Mode i jak mówi, bardzo żałuje, że nie udało mu się spotkać z jednym ze swoich idoli.

Sprawdź fakty o albumie "Black Celebration":