jak dziś rockuje?

Skid Row - 5 ciekawostek o debiucie zespołu| Jak dziś rockuje?

2024-04-02 12:37

Skid Row to kolejny bardzo dobry przykład zespołu, który już za sprawą debiutu osiągnął kolosalny sukces. Formacja dosłownie podbiła rynek ciężkich brzmień i wpisała się w modę na klimaty hard rockowe już swoim pierwszym krążkiem, zatytułowanym po prostu eponimem. Droga do sukcesu trwała jednak kilka lat i ma naprawdę ciekawy przebieg!

Zespół Skid Row powstał w 1986 roku w New Jersey z inicjatywy basisty Rachela Bolana i gitarzysty Dave'a Sabo, zwanego też "Snake". Pierwszym wokalistą grupy został Matt Fallon i to z nim w składzie właśnie ta rozpoczęła swoją drogę ku sukcesowi, a swój udział miał w tym zespół Bon Jovi. Już w 1987 roku jednak Panowie połączyli siły z nowym głosem, Sebastainem Bachem, a już rok później Doc McGhee, menedżer Bon Jovi załatwił początkującej formacji kontrakt z wytwórnią Atlantic Records, jeszcze wcześniej zaś ta zawarła umowę z Richiem Samborą i Bon Jovi Underground, co po latach doprowadziło do konfliktu między Jonem Bon Jovim a Bachem, a przedmiotem czego stały się tantiemy. Po nawiązaniu współpracy z Atlantic Records rozpoczęły się prace nad debiutanckim albumem.

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

Nagranie i wydanie debiutu Skid Row

Nagrania miały miejsce w studiu Royal Recorders w Lake Geneva w stanie Wisconsin, a na producenta projektu wyznaczony został Michael Wagner - oryginalny gitarzysta Accept, znany już wtedy ze współpracy m.in. z Alicem Cooperem czy Metalliką. Spora część nagrań odbywała się jednak w prowizorycznym studiu w pokoju hotelowym, w którym na jakiś czas w Lake Geneya zamieszkał zespół. Sesje przebiegały gładko, grupa skupiła się na pracy i na jej rzecz porzuciła wszelkie używki.

Wydawnictwo ukazało się ostatecznie 24 stycznia 1989 roku i wcale nie tak szybko udało mu się odnieść sukces, także krytyczny! Sprzedaż słaba, recenzje były mieszane - było to o tyle zadziwiające, że grupa jeszcze przed premierą sporo koncertowała, z płyty wydane zostały mocne numery. Wszystko zmieniło się w listopadzie 1989 roku, kiedy jako trzeci singiel z krążka wydany został balladowy utwór I Remember You - dotarł on do szóstego miejsca na amerykańskim Billboardzie. Sukces ten napędził sprzedaż albumu, który ostatecznie stanął na około 5 milionach egzemplarzy, czyniąc debiut Skid Row jednym z najlepiej sprzedających się albumów metalowych końcówki lat 80. Z biegiem lat bardzo pozytywnego wydźwięku nabrały także recenzje albumu.

Ciekawostki o debiucie Skid Row

Jakie ciekawostki kryją się za tym krążkiem? Sprawdź na samej górze artykułu!

Bon Jovi - co wiesz o legendzie rocka lat 80.? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W którym mieście został założony zespół?