Sinead O'Connor - najsłynniejsze utwory artystki. Twórczość, która zmieniła rynek na zawsze

2023-12-08 9:28

W środę 26 lipca, w godzinach wieczornych czasu polskiego. cały świat muzyki obiegła tragiczna informacja. W wieku zaledwie 56 lat zmarła jedna z najsłynniejszych irlandzkich wokalistek - Sinead O'Connor. Choć jej niezaprzeczalnie największym przebojem był utwór "Nothing Compares 2 U", to artystka miała na swoim koncie o wiele więcej nieśmiertelnych kompozycji.

Sinead O'Connor urodziła się 8 grudnia 1966 roku. Jej rodzice rozwiedli się, a w 1979 roku nastolatka zamieszkała z ojcem i jego nową żoną. Niestety, młoda dziewczyna sprawiała pewne problemy, co ostatecznie doprowadziło do umieszczenia jej na aż osiemnaście miesięcy w Azylu sióstr Magdalenek, a po latach pobyt tam wspominała jako traumatyzujące doświadczenie, które na zawsze ją ukształtowało. Jednak to właśnie w tej instytucji po raz pierwszy został dostrzeżony jej talent, wtedy jednak uznano, że jest za młoda, by zająć się karierą. Na to przyszedł czas w latach 80.

Sinead O'Connor - najsłynniejsze utwory artystki

Sinead O'Connor - przebieg kariery

W 1984 roku, wraz z Colmem Farrelly'em, założyła zespół Ton Ton Macoute. Dzięki występo w grupie zwróciła na siebie uwagę przemysłu muzycznego, aż w końcu podpisała solowy kontrakt z Ensign Records i trafia pod opiekę managera Fachtna Ó Ceallaigha, który miał bardzo duży wpływ na jej późniejszy wizerunek sceniczny. Sinead podjęła się współpracy z The Edge U2, z którym napisała utwór Heroine. 4 listopada 1987 roku światło dzienne ujrzał jej debiutancki album - The Lion and The Cobra bardzo szybko stał się sensacją, a świat oszalał na punkcie młodej, charyzmatycznej, wyróżniającej się wizerunkiem i niesamowitym głosem artystki. Już trzy lata później ukazał się jej drugi album, I Do Not Want What I Haven't Got, z którego pochodzi jej największy przebój - cover kompozycji Prince'a, Nothing Compares 2 U. Kolejne lata to kolejne albumy, ale także liczne kontrowersje, dotyczące nie tylko otwartego wypowiadania się na temat polityki, ale też komentowania kwestii pedofilii w kościele katolickim, czy otwartego poruszania tematu swojej seksualności. Ostatecznie Sinead wydała łącznie dziesięć albumów, z czego, jak się okazało ostatni, I'm Not Bossy, I'm the Boss, ukazał się w 2014 roku. Artystka planowała na ten rok premierę kolejnego wydawnictwa, zatytułowanego No Veteran Dies Alone, na chwilę obecną nie wiadomo, co stanie się z projektem.

Złamane życie Sinead O'Connor

Kariera Sinead załamała się w październiku 1992 roku. Artystka, podczas występu w słynnym programie Saturday Night Live, podarła zdjęcie ówczesnego papieża, Jana Pawła II, jako akt protestu odnośnie tuszowania przypadków pedofilli w Kościele Katolickim. Świat natychmiast skrytykował artystkę, zupełnie pomijając wagę jej przekazu i zwracając uwagę na jej problemy psychiczne. Ta po latach mówiła otwarcie, że nie jest kolejnym produktem, zwykłą gwiazdką pop, a artystką, która protestuje i komentuje rzeczywistość. Życie Sinead było niezwykle trudne - burzliwe życie prywatne, odrzucenie przez rynek, walka z własnymi demonami. Świat gwiazdy zawalił się w ubiegłym roku, gdy w wyniku śmierci samobójczej zmarł jej syn, Shane, którego ona sama nazywała "światłem swojego życia".

ZOBACZ TAKŻE: Świat powinien przeprosić Sinead O'Connor?

Najlepsze kompozycje Sinead O'Connor

Choć to właśnie Nothing Compares 2 U uznawany jest za największy przebój artystki, ta przez lata kariery nagrała ona wiele wspaniałych kompozycji, które zdecydowanie powinni zyskać dużo większe uznanie. Sprawdź w galerii na samej górze artykuły te najważniejsze.