Rolling Stone zaktualizował swój ranking 200 najlepszych wokalistek i wokalistów wszech czasów. Na którym miejscu znalazł się Freddie Mercury?

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Peter Röshler Nowa lista 200 najlepszych wokalistów i wokalistek wszech czasów magazynu "Rolling Stone"

rockowe newsy

"Rolling Stone" zaktualizował swój ranking 200 najlepszych wokalistek i wokalistów wszech czasów. Pierwsze miejsce listy zaskakuje?

2024-05-27 14:56

Czasy się zmieniają, zmienia się muzyka! Nic więc dziwnego, że redaktorzy kultowego magazynu "Rolling Stone" aktualizują swoje zestawienia muzyczne wszech czasów. Jakiś czas temu odświeżeniu uległ ranking najlepszych albumów wszech czasów, teraz postanowiono skupić się na zestawieniu najlepszych wokalistów i wokalistek.

"Rolling Stone" to jeden z najsłynniejszych magazynów, poświęconych kulturze popularnej i polityce, na świecie. Powstał on w 1967 roku, a na okładce pierwszego numeru znalazł się sam John Lennon. W latach 90. czasopismo zmieniło swój profil i aby dotrzeć do młodszych czytelników bardziej skupiło się na kinie, serialach i telewizji ogólnie. "Rolling Stone" słynie także z publikacji swoich zestawień, przedstawiających różne najlepsze zjawiska popkulturowe wszech czasów, w tym chociażby listę najlepszych albumów. Ranking ten kilka lat temu uległ odświeżeniu, teraz to samo postanowiono zrobić z listą najlepszych wokalistów i wokalistek wszech czasów.

"Rolling Stone" zaktualizował swój ranking 200 najlepszych wokalistek i wokalistów wszech czasów

Poprzedni ranking liczył sto osób, a na jego szycie znalazła się Aretha Franklin. Jeśli chodzi o brzmienie rockowe na najwyższej, trzeciej pozycji, znalazł się wtedy Elvis Presley, na piątej John Lennon, a na siódmej Bob Dylan. Pozycje 15., 16. i 18. należały odpowiednio do Roberta Planta, Micka Jaggera i Freddiego Mercury'ego. Najnowsza wersja zestawienia to już dwustu wokalistów i wokalistek, a redaktorzy zaznaczają, że w swoim głosowaniu postanowili znacznie rozszerzyć zakres, zarówno jeśli chodzi o pochodzenie artysty, czy artystki, jak i fakt, kiedy rozpoczął on czy rozpoczęła ona karierę.

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - zagranica

Rockowi i metalowi wokaliści w zestawieniu 200 najlepszych wokalistek i wokalistów wszech czasów według "Rolling Stone"

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wokalistów z kręgów rockowych i metalowych? Na 199. miejscu znalazł się Glen Danzig, jeśli chodzi o przedział 198-50, to znajdziemy tam takie nazwiska jak Karen O z zespołu Yeah Yeah Yeas, Bob Seger, Iggy Pop, Lana Del Rey, Buddy Holly, Marianne Faithful, Debbie Harry, Morrissey, Ronnie James Dio, Robert Smith, Michael Stipe, PJ Harvey, Bono, Axl Rose, Neil Young, Jeff Buckley, Courtney Love, Rob Halford, Joe Strummer, Karen Carpenter, Patti Smith, Chrissie Hynde, Ozzy Osbourne, Roger Daltrey The Who, Lou ReedEddie Vedder, Leonard Cohen, Bob Marley, Stevie Nicks, Johnny Cash, Steve Perry, Chris Cornell, Janis Joplin, Bruce Springsteen, Björk, Robert Plant, Kate Bush, Brian Wilson The Beach Boys, Tina Turner i Mick Jagger. Już na pierwszy rzut oka widać, że większość rockowych wokalistów i wokalistek, którzy w poprzedniej wersji zestawienia zajmowali miejsca w Top 20 spadli na znacznie bardziej odległe pozycje. 

Top 50 otwiera Joni Mitchell, kolejne miejsca to chociażby Rod Stewart (#49), James Brown (#44), Van Morrison (#37), Kurt Cobain (#36), Thom Yorke (#34), David Bowie (#32), Paul McCartney (#26), Elvis Presley (#17, poprzednio na 3 pozycji), Prince (#16), Bob Dylan (#15). Umieszczony poprzednio na 18 miejscu Freddie Mercury tym razem znalazł się na czternastej pozycji. John Lennon zaś, poprzednio miejsce piąte, obecnie zajmuje pozycję dwunastą. Jak prezentuje się pierwsza dziesiątka zestawienia?

  1. Aretha Franklin
  2. Whitney Houston
  3. Sam Cooke
  4. Billie Holiday
  5. Mariah Carey
  6. Ray Charles
  7. Stevie Wonder
  8. Beyoncé
  9. Otis Redding
  10. Al Green

Pełna lista dostępna jest pod linkiem.

Sprawdź poniżej nasze zestawienie najlepszych zagranicznych wokalistek: