Rick Allen wspomina wypadek samochodowy, w którym stracił rękę: Czułem się pokonany

i

Autor: 0000554/Reporter/East News Rick Allen o tragicznym wypadku, któremu uległ

Rick Allen wspomina wypadek samochodowy, w którym stracił rękę: "Czułem się pokonany"

2022-11-09 10:17

Rick Allen został perkusistą Def Leppard w 1978 roku. Niestety, sześć lat później perkusista uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego stracił rękę, a jego kariera stanęła pod znakiem zapytania. Artysta, z pomocą przyjaciół, nie poddał się i w wielkim stylu powrócił do grania. W jednym z ostatnich wywiadów Allen wspomniał wypadek i powiedział, jak się wtedy czuł.

Rick Allen to wieloletni perkusista brytyjskiej grupy rockowej Def Leppard. Zdarzeniem znaczącym w jego życiu był wypadek, któremu uległ w 1984 roku, w wyniku którego jego lewe ramię uleglo oderwaniu od reszty ciała. Co prawda początkowo udało się złączył kończynę, jednak na skutek infekcji ostatecznie została ona amputowana na początku 1985 roku. Zespół, na czas rekonwalescencji swojego członka, zawiesił działalność. Zdecydował się na powrót dopiero wtedy, gdy ten, pod wieloma względami, był na to gotów. Fakt stania się osobą z niepełnosprawnością nie sprawił, że Allen porzucił swoje zajęcie – to instrument został przystosowany do jego nowej fizyczności. Jego perkusja została zmodyfikowana tak, by partie na lewą rękę, które zostały nagrane jeszcze przed wypadkiem, mogły być odgrywane za pomocą specjalnych pedałów, naciskanych przez lewą stopę. Wytworzył on więc swój nowy, własny, osobisty styl, dopasowany do jego warunków i możliwości. 

Najlepszy perkusista na świecie

Krytycy muzyczni bardzo często zwracają uwagę na fakt, że okres muzycznej świetności Def Leppard przypada już na okres po wypadku Allena, a więc kiedy stał się także, chyba najbardziej znanym na świecie, perkusistą z niepełnosprawnością. Sam wypadek, amputacja i ogromne zainteresowanie mediów, z którym w tamtym okresie zmagał się Allen, stały się niejako inspiracja do tytułu i powstania czwartego albumu studyjnego grupy, nazwanego Hysteria. W ubiegłym roku Allen został nazwany Najlepszym perkusistą na świecie według sondażu czytelników "Music Radar”

Rockowe koncerty w 2023 roku - na te zespoły czekamy najbardziej!

Rick Allen wspomina tragiczny wypadek samochodowy

Rick Allen udzielił wywiadu dla "Page Six", w którym powrócił pamięcią do czasów wypadku i rekonwalescencji. Muzyk wprost powiedział, że nie miał siły i nadziei na dalsze życie, pomogło mu wsparcie, jakie otrzymał od fanów z całego świata, ale też kolegów z zespołu, którzy obiecali, że będą na niego czekać i nie zamierzają kontynuować działalności bez niego. 

Naprawdę nie chciałem tu być i czułem się pokonany. Wielu moich rówieśników, wielu fanów, moja rodzina… dostałem dużo zachęty, wszyscy próbowali mnie podnieść na duchu, aż w końcu zrozumiałem. Dotarłem do punktu, w którym zdałem sobie sprawę, że mogę to zrobić… Dopiero gdy odkryłem moc ludzkiego ducha to naprawdę pchnęło mnie do przodu i sprawiło, że dotarłem do miejsca, w którym jestem teraz - powiedział Allen w wywiadzie.