Zbigniew Bielak | Mistrz detalu - już za chwilę otwarcie metalowej wystawy w Stolicy Polskiej Piosenki

i

Autor: Materiały prasowe Wyróżnienie dla Zbigniewa M. Bielaka

Polak stworzył okładkę płyty Ghost. Dostał za nią prestiżową nagrodę!

2023-06-30 12:10

Twórczość polskich artystów od lat jest bardzo doceniana, także poza granicami naszego kraju. Szczególnym uznaniem cieszą się Ci artyści, którzy podejmują się współpracy ze środowiskiem muzycznym i tworzą grafiki na okładki albumów danych grup. Legendarnym nazwiskiem w środowisku jest Rosław Szaybo, coraz większym uznaniem zaś cieszy się Zbigniew M. Bielak!

Świat muzyki kojarzy co najmniej kilka nazwisk polskich artystów, których prace trafiały na okładki płyt, szczególnie tych rockowych i metalowych. Legendarne są już postaci Zdzisława Beksińskiego, Rosława Szaybo czy Mariusza Lewandowskiego. Obecnie wielkim uznaniem cieszy się twórczość Zbigniewa M. Bielaka. 

Z zawodu architekt, największą rozpoznawalność i uznanie zyskał jako twórca okładek płyt czołowych polskich i zagranicznych rockowych i metalowych zespołów, takich, jak Vader, Mgła, Darkthrone czy szwedzkiej formacji Ghost. To właśnie Bielak odpowiedzialny jest za cover albumu Impera, który ukazał się w marcu 2022 roku i zadebiutował na drugim miejscu amerykańskiego Billboardu.

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - zagranica

Zbigniew M. Bielak wyróżniony

Artysta stworzył okładkę, która nawiązuje do fotografii legendarnego angielskiego okultysty, Aleistera Crowleya. Teraz okazuje się, że twórca został za swoją pracę nagrodzony! Sam zainteresowany zamieścił w swoich social mediach wpis, w którym poinformował, iż zdobył pierwsze miejsce w prestiżowym Konkursie 30/30 na Najlepszą Okładkę Płytową 2022. Jury w swoim uzasadnieniu "doceniło zabawę konwencjonalnymi motywami estetyki grozy projektu. Rozmach i monumentalizm w obrazowaniu koszmaru dystopijnego świata. Mistrzowski anachronizm – doskonalenie tradycyjnego warsztatu, wykorzystanie języka konstrukcji architektonicznej oraz staranne dopracowywanie detalu". Wręczenie nagród miało miejsce 22 czerwca podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w Poznaniu, w 3-piętrowej Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!

Bielak odpowiedzialny jest także za scenografię na trasie Ghost, którą polscy fani mogli zobaczyć na Mystic Festival. Współpraca artysty i zespołu sięga wiele lat wstecz - to własnie Bielak odpowiada za okładki płyt i EP-ek: Infestissumam, Meliora, Popestar i Prequelle, a także za grafiki do singli.