Pearl Jam - ciekawostki o albumie Vs. | Jak dziś rockuje?

2023-12-20 15:18

Zespół Pearl Jam osiągnął ogromny sukces już za sprawą swojego debiutanckiego albumu. W świetle tak dobrego przyjęcia, a co za tym idzie wielkich pieniędzy, pojawiła się presja, by stworzyć drugi, równie dobry projekt. To rzeczywiście się udało, Panowie jednak robili co w ich mocy, by na wszelkie sposoby okazać swój sprzeciw.

Choć debiutancki album Pearl Jam ukazał się na miesiąc przed kultowym Nevermind Nirvany, to swój moment dostał dopiero wtedy, gdy za sprawą tego właśnie krążka grunge przedostał się do mainstreamu. Przełom nadszedł w drugiej połowie 1992 roku i napędzany był sukcesem, chociażby singla Jeremy i obrazującego go teledysku. Grupa natychmiast stała się, obok Nirvany, Soundgarden i Alice in Chains kluczową dla tego gatunku. Członkowie formacji nie bali się jednak okazywać mainstreamowi otwartej pogardy i sprzeciwiać niemal wszystkiemu, co ten próbował mu narzucić. Eddie Vedder, Mike McCready, Stone Gossard, Jeff Ament i Dave Abbruzzese chcieli po prostu koncertować i skupiać się na przekazywaniu tym, którzy chcą słuchać, swojej muzyki. 

Sukces najbardziej odczuwał Vedder jako niezwykle charyzmatyczny i urokliwy frontman. Grupa nie czuła się z tym wszystkim dobrze, szczególnie źle odbierała nacisk przedstawicieli tego całego świata i przemysłu. Chciała jednak dalej nagrywać.

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - zagranica

"Vs." - nagranie i wydanie płyty

Zespół wszedł do studia w lutym 1993 roku i od samego początku czuł na sobie presję, by powtórzyć sukces debiutu. Cały proces rozpoczął się w Potatohead Studio w Seattle, a następnie przeniósł w marcu do The Site w Nicasio w Kalifornii, a po raz pierwszy w historii brał w nim udział perkusista Dave Abbruzzese. Tym razem zespół połączył siły z producentem Brendanem O'Brienem, który w kolejnych latach współpracować będzie, chociażby z AC/DC. O ile ekipa próbowała na ile mogła cieszyć się wspólnym towarzystwem, tworzeniem, nagrywaniem nowej muzyki, o tyle przeszkodą była dla nich ciągła presja, konieczność chodzenia na liczne kompromisy. Po latach wszyscy zgodnie twierdzili, że bardzo źle wspominają okres nagrań dopiero bądź co bądź drugiej płyty w karierze Pearl Jam. 

Luźniejsze, bardziej surowe brzmienie, teksty, ponownie dotykające tematów osobistych, ale także tych dotyczących społeczeństwa czy polityki. Wszystko to złożyło się na album, który ujrzał światło dzienne 5 października 1993 roku jako Vs. Wydawnictwo oczywiście zadebiutowało na pierwszym miejscu amerykańskiego Billboardu i nie schodziło ze szczytu przez kolejne pięć tygodni. Vs. sprzedał się w liczbie 950 378 egzemplarzy w ciągu pierwszych pięciu dni od premiery, co ustanowiło rekord największej sprzedaży albumu w pierwszym tygodniu od wydania, bijąc rekord ustanowiony przez Use Your Illusion II Guns N' Roses z 1991 roku i przewyższając łączne wyniki sprzedaży wszystkich innych płyt, które znalazły się w tym samym tygodniu w pierwszej dziesiątce Billboardu. Sukces komercyjny był, krytyczny także, a grupa w końcu wyruszyła w swoją wymarzoną trasę.

Ciekawostki o albumie "Vs."

Okres promocji tego wydawnictwa nie był jednak wcale taki oczywisty - dlaczego? Sprawdź ciekawostki o Vs. w galerii na samej górze artykułu!