galeria

Pattie Boyd kończy 80 lat! Oto pięć utworów, napisanych dla muzy George’a Harrisona i Erica Claptona

2024-03-16 8:41

Według mitologii greckiej, muzami nazywane były córki Zeusa, a było ich łącznie dziewięć. Każda opiekowała się określoną dziedziną poezji, sztuki czy nauki i miała przydzielony konkretny atrybut. Potocznie mówiąc o "muzie" mamy na myśli osobę, najczęściej kobietę, która inspiruje artystę, twórcę. Kimś takim z pewnością jest Pattie Boyd, która właśnie kończy 80 lat!

Pattie Boyd urodziła się 17 marca 1944 roku. Jako młoda dziewczyna przeżyła szok, gdy po powrocie ze szkoły Nakuru w pobliżu Nairobi dowiedziała się, że jej rodzice rozwiedli się. Jej przygoda z modelingiem rozpoczęła się, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, przypadkiem. Jako siedemnastolatka rozpoczęła pracę jako aplikantka kosmetyczna w salonie, należącym do Elizabeth Arden. Jeden z klientów, pracownik magazynu "Honey", powiedział jej, że ze swoją urodą powinna spróbować sił jako modelka i to pod jego namową zdecydowała się dołączyć do jednej z brytyjskich agencji modelingu.

Oficjalnie karierę modelki rozpoczęła na początku lat 60., pozowała dla tak kultowych tytułów, jak "Vogue", "Vanity Fair", "Elle", a jej styl naśladowały kobiety na całym świecie. W 1964 roku Pattie poznała George'a Harrisona, a związek z jednym z Beatlesów sprawił, że jej sława i rozpoznawalność znacznie wzrosły. Już w latach 70. Pattie zaczęła rezygnować z modelingu i zaczęła na poważnie zajmować się fotografią, w kolejnej dekadzie zaś skupiła się na pracy charytatywnej.

ESKA ROCK: Dzień, w którym The Beatles zagrali razem po raz ostatni. 55 lat od słynnego występu na dachu

Pattie Boyd - inspiracja dla legendarnych rockmanów

Pattie znana jest nie tylko ze swojej pracy jako modelka, ale także bardzo głośnych związków. Boyd i Harrison rozstali się ostatecznie w 1974 roku, a jeszcze wcześniej kobieta wdała się w romans z Ronniem Woodem. Już dwa lata po rozwodzie modelka i fotografka związała się z bliskim przyjacielem i współpracownikiem swojego byłego męża, Ericem Claptonem. Ten wyznawał jej swoje uczucia już pod koniec lat 60., jednak Pattie odrzuciła wtedy jego zaloty, przez co gitarzysta miał popaść w uzależnienie. Para wzięła ślub w 1979 roku, jednak rozstała już dziesięć lat później w obliczu licznych oskarżeń o zdrady, uzależnienia i przemoc.

Obaj mężowie Pattie, zarówno Harrison, jak i Clapton, napisali utwory, poświęcone kobiecie, a te dziś znamy jako rockowe klasyki. O jakie kompozycje między innymi chodzi? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej za to sprawdź najsłynniejsze rockowe ballady miłosne!