NEAL zabiera nas na niecodzienną plażę

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Tomek Głuc NEAL zabiera nas na niecodzienną plażę

NEAL zabiera nas na niecodzienną plażę

2023-10-18 10:30

NEAL prezentuje kolejny singiel ze swojej nadchodzącej płyty o wymownym tytule — "Sex Tapes". "Beach of The Parrotfish" porywa słuchacza w niespodziewaną podróż.

Pochodzący z Krakowa Rafał Klimczak, kryjący się pod solowym pseudonimem NEAL, kontynuuje stylistykę zapoczątkowaną przez swoje dotychczasowe single: Stone In My Shoe oraz That Little Light. Artysta przyzwyczaił nas już do niecodziennego podejścia do tworzenia piosenek, opartego na kontrastach, dysonansach, kontrowersji i grotesce. Nie inaczej jest tym razem.

Beach of The Parrotfish nawiązuje do twórczości nowojorskich antyfolkowców, takich jak Moldy Peaches. Pozorna sielankowość brzmienia utworu skrywa niewygodny tekst, w którym NEAL ponownie dotyka trudnych kwestii dotyczących ułomności ludzkiej natury, opierając narrację piosenki na autoironii. W efekcie najnowszy singiel artysty to chwytająca za serce romantyczna ballada przypominająca Harvest Moon Neila Younga. Utwór opowiada o tym, że najtrudniej jest być bardzo smutnym w bardzo pięknym miejscu.

Fleetwood Mac - najsłynniejsze kompozycje legendy pop rockowego grania

Głupio wychodzi, gdy próbujemy uciec od problemów, myśląc, że znikną na pięknej plaży, gdzieś na końcu świata. Zapominamy, że one tkwią w nas i będziemy je wlec ze sobą, niezależnie od tego jak długa będzie droga. Na końcu przychodzi wstyd, bo nie potrafimy się cieszyć w miejscu, w którym cieszą się wszyscy. Najczystsze powietrze dławi krtań, a turkusowa woda wkurza kiczowatością. Tytułowa „Ryba Papuga” to symbol tego uwierającego nieprzystosowania, życia w ciągłym przeświadczeniu, że szczęście jest tuż za rogiem i musimy się tylko do niego doczołgać, zamiast szukać go w sobie — komentuje NEAL.

Kim jest Neal?

NEAL to solowy projekt Rafała Klimczaka, krakowskiego muzyka znanego z psychodeliczno-rockowych zespołów Neal Cassady i AcidSitter. W swojej nowej formule artysta pokazuje się w nowej, wrażliwej odsłonie. Brzmieniowo to akustyczna podróż singer-songwriterskim tropem Elliotta Smitha, Kevina Morby'ego czy Phoebe Bridgers, a nad utworami unosi się wyraźny duch lat dziewięćdziesiątych. Dodatkowo NEAL występuje sam, uzbrojony w 12 strunową, akustyczną gitarę.