Muzyka rockowa lat 60-tych - zagranica. Te wydawnictwa zdefiniowały gatunek

2023-09-26 9:51

Lata 60-te to bardzo ważny okres dla muzyki, kluczowy dla rozwoju i popularności rocka. To właśnie w tej dekadzie powstało wiele płyt, które dziś uchodzą za kultowe, które zmieniły historię muzyki i zdefiniowały rodzącą się wtedy gatunek, jakim był rock. Które były szczególnie kluczowe w tym procesie? Sprawdź naszą galerię!

Lata 60-te to kluczowy okres w historii muzyki, a szczególnie dla gatunku, jakim jest rock. Początek tej dekady to równocześnie koniec rock and rolla - kontrowersje, śmierć najwybitniejszych przedstawicieli otwarcie zwiastowały, że ten rodzaj nie ma już przyszłości. Inaczej rzecz się miała z brzmieniem, jakie charakteryzowało rock and rolla - te przyjęło nieco spokojniejszą, komercyjną i bardziej przystępną formę i określone zostało mianem muzyki rockowej. Rock pod wieloma względami różnił się od rock and rolla: jej twórcy skupiali się na formie utworów, tworząc dużo bardziej rozbudowane kompozycje, muzycy położyli też większy nacisk na album jako całość, który, w przeciwieństwie do pojedynczych singli, stanowił pełny wyraz artyzmu. Pierwsi rockmani skupiali się też na występach na żywo, nie do końca interesowały ich główne trendy, zresztą, to oni zaczęli je wytwarzać.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 60-tych - Polska. Najlepsze albumy

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

Zagraniczna muzyka rockowa lat 60-tych - legendarne albumy!

Największy wpływ na rozwój rocka i uczynienie z niego głównego gatunku popkultury miała tzw. brytyjska inwazja, czyli moment, gdy muzyka artystów pochodzących z Wielkiej Brytanii stała się niezwykle popularna w Stanach. Przodowali w tym oczywiście Beatlesi, których kolejne single, a następnie albumy, na kształt których większą uwagę zaczęli zwracać właśnie w latach 60-tych, podbijały listy przebojów. Rock od samego początku nie był gatunkiem jednolitym - dzielił się na folk rocka, rocka psychodelicznego, rocka progresywnego, blues rocka. To właśnie te klimaty są najbardziej wyczuwalne na albumach, które powstawały w tym czasie.

Te albumy zdefiniowały gatunek

Choć dekada ta obfitowała w albumowe premiery, kolejni legendarni artyści rozpoczynali w niej swoje kariery, to wskazać można dziesięciu głównych i ich wydawnictwa, które miały największy wpływ na zdefiniowanie gatunku. Sprawdź je w naszej galerii na samej górze artykułu!

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 60.? - QUIZ dla fanów kultowych brzmień

Pytanie 1 z 10
W którym roku ukazał się debiutancki album Boba Dylana?