Międzynarodowe święto muzyki Record Store Day już w tę sobotę! Rockowe nagrania dla kolekcjonerów!

i

Autor: Materiały prasowe Jakie nagrania na Record Store Day?

Międzynarodowe święto muzyki Record Store Day już w tę sobotę! Rockowe nagrania dla kolekcjonerów!

2023-04-19 9:52

W najbliższą sobotę 22 kwietnia odbędzie się największe wydarzenie muzyczne na świecie. Rzadkie i niewydane wcześniej nagrania Milesa Davisa, Dolly Parton, Elvisa Presleya, Pearl Jam, Nasa, Carole King i innych artystów czekać będą na kolekcjonerów w sklepach na całym świecie.

Record Store Day to coroczny event, który został zainaugurowany w 2007 roku. Od tamtej pory zrzesza prawie 1400 niezależnych sklepów muzycznych w Stanach Zjednoczonych i tysiące podobnych na całym świecie. Przez ostatnie szesnaście lat, RSD stało się międzynarodowym fenomenem, a sprzedaż winyli poszybowała w górę.

Aktualnie w polskiej edycji akcji bierze udział około 30 punktów sprzedaży. Inicjatywa gromadzi kolekcjonerów fizycznych nośników z muzyką. Najwięksi artyści specjalnie publikują limitowane edycje swoich płyt, które są dostępne wyłącznie za pośrednictwem sklepów, które partycypują w Record Store Day.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

Lista tytułów, które dostępnę będą podczas tegorocznej edycji RSD

 • Billy Joel – "Live at The Great American Music Hall 1975" (2 LP w kolorze szarym) - Materiał, który został zarejestrowany w The Great American Music Hall w San Francisco w czerwcu 1975 roku podczas trasy koncertowej „Streetlife Serenade”.
 • Carole King – "The Legendary Demos" (1 LP przezroczysty w kolorze mlecznym) - Oryginalnie wydany w 2012 roku album zawiera 13 utworów, które zostały nagrane w latach 1962, a 1971.
 • Dolly Parton – "The Monument Singles Collection 1964-1968" (1 LP) - Dolly Parton, jakiej nie słyszeliśmy wcześniej. Kolekcja utworów nagranych w latach 1964-1968 w Monument Records. Wszystkie z nich zostały zremasterowane z oryginalnych taśm. Dodatkowo zawierają notatki od nominowanej do nagród Grammy autorki piosenek, Holly George-Warren.
 • Elvis Presley – "Burning Love: The RCA Rehearsals' (2 LP) - Najlepsze nagrania Elvisa Presleya z prób do trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych, która odbyła się w 1972 roku. Na dwóch czarnych winylach znalazły się rzadkie i niewydane wersje utworów takich jak „Burning Love”, „Heartbreak Hotel” czy „Jailhouse Rock”.
 • Joan Jett & The Blackhearts – "Up Your Alley" (1 LP w kolorze żółtym) - „Up Your Alley” to szósty studyjny album Joan Jett & The Blackhearts i zostanie wydany na żółtym winylu specjalnie na tegoroczną edycję Record Store Day. Nominowany do nagród Grammy krążek oryginalnie wydany w 1988 roku zawiera takie utwory jak „I Hate Myself For Loving You”, „Little Liar” oraz „I Wanna Be Your Dog”.
 • M.E.B. – "That You Not Dare To Forget" (1 LP w kolorze różowym) - M.E.B. (wcześniej Miles Electric Band) prezentują nowe, wcześniej niewydane utwory, które inspirowane były twórczością Milesa Davisa. Dwa z nich zawierają partie, które artysta zagrał na trąbce. Całość dedykowana jest pamięci Wallaca Roneya i Bernarda Wrighta i zawierają część ich finalnych nagrań. Okładka albumu prezentuje obraz namalowany przez Mikela Elama.
 • Nas – "Made You Look: God Son Live 2002" (1 LP) - Legendarny występ Nasa w Webster Hall z 2002 roku po raz pierwszy na winylu. Materiał ukazał się wcześniej na krążku DVD, a specjalnie na tegoroczną edycję RSD przeniesiony został na okładkę edycji winylowej w lekko zmodyfikowanej wersji.
 • Pearl Jam – "Give Away" (2 LP) - Winylowe wydanie albumu z materiałem nagranym podczas koncertu Pearl Jam w Melbourne 5 marca 1998 roku. Trasa koncertowa promowała ich trzeci studyjny krążek „Yield”. Wydanie 2 LP zawiera łącznie 17 utworów, w tym wersje live „Given To Fly”, „Faithfull” oraz „Do The Evolution”. Tytuł płyty „Give Away” odnosi się do australijskiego odpowiednika znaku ustępstwa „Yield”.
 • Pearl Jam – "Give Away" (1 CD) - Pierwsze oficjalne wydanie albumu „Give Away” na płycie CD z materiałem nagranym podczas koncertu Pearl Jam w Melbourne 5 marca 1998 roku. Trasa koncertowa promowała ich trzeci studyjny krążek „Yield”. Zawiera łącznie 17 utworów, w tym wersje live „Given To Fly”, „Faithfull” oraz „Do The Evolution”. Tytuł płyty „Give Away” odnosi się do australijskiego odpowiednika znaku ustępstwa „Yield”. Pierwotnie płyta CD była dostępna w limitowanej ilości w 1998 roku.
 • Peter Tosh – "Live & Dangerous Boston 1976" (2 LP) - Zapis ostatniego koncertu Petera Tosha podczas jego pierwszej solowej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 1976 roku. Promowała ona album „Legalize It”. Materiał ukazuje się po raz pierwszy na winylu.
 • Prefab Sprout – "Steve McQueen (Acoustic)" (1 LP) - Oryginalnie wydany w 1985 roku album „Steve McQueen (Acoustic)” ukazuje się na pojedynczym winylu specjalnie na tegoroczną edycję Record Store Day. Latem 2006 roku Paddy McAloon nagrał nowe wersje utworów Prefab Sprout, do których dodał m.in. akustyczne gitary, a całość została wyprodukowana przez Caluma Malcolma.
 • Soul Asylum – "MTV Unplugged" (2 LP) - Winylowe wydanie materiału live nagranego podczas kultowej serii „MTV Unplugged”. Po raz pierwszy na dwóch czarnych winylach ukazuje się łącznie 16 nagrań, które zostały zmixowane z oryginalnych taśm. Dodatkowo na albumie znalazły się 4 dodatkowe piosenki, które nie były pokazane podczas emisji programu.
 • Fleetwood Mac – "Albatross" (1 LP w kolorze czerwonym) - Pochodzący z 1969 roku singiel „Albatross” na pojedynczym winylu w kolorze czerwonym. Okładka jest odwzorowaniem wydanego w tym samym roku singla na rynek niemiecki.
 • Jamiroquai – "Live at BBC Maida Vale: 1999" (1 LP w kolorze niebieskim) - Album z zapisem mini koncertu Jamiroquai w Maida Vale na potrzeby brytyjskiego programu Jo Whiley.
 • Miles Davis – "Turnaround: Rare Miles from the Complete On The Corner Sessions" (1 LP w kolorze błękitnym) - W zeszłym roku minęło 50 lat od premiery albumu Milesa Davisa „On The Corner”, który przez te kilka dekad miał spory impakt na jazz, muzykę electro, post punk i hip hop. Nowe winylowe wydanie albumu „Turnaround” zawiera cztery utwory z katalogu artysty. W sesji nagraniowej wzięli udział Michael Henderson na basie, Al Foster na bębnach, Mtume na perkusji oraz Herbie Hancock, Dave Liebman oraz Bennie Maupin. Okładka została stworzona przez Corkyego McCoya. Album po raz pierwszy ukaże się na winylu w kolorze błękitnym.
 • Falco – "Ganz Wien / That Scene (1 LP w kolorze białym)" - Winylowe wydanie debiutanckiego singla Falco z 1982 roku. Ukaże się na 7-calowym białym winylu.
 • Supermax – "Love Machine 88" (1 LP w kolorze pomarańczowym) - Winylowe wydanie singla „Love Machine” austriackiej formacji Supermax. Oryginalnie wydany w 1977 roku utwór był pierwszym zwiastującym ich drugi studyjny album „World of Today”.

Więcej informacji na temat Record Store Day pod linkiem.