Metallica rozpoczęła trasę M72 World Tour w USA! Kirk Hammett znowu ZEPSUŁ intro do Nothing Else Matters

i

Autor: mpi04/Associated Press/East News Kirk Hammett ponownie partaczy solo do "Nothing Else Matters"

Metallica rozpoczęła trasę "M72 World Tour" w USA! Kirk Hammett znowu ZEPSUŁ intro do "Nothing Else Matters"

2023-08-08 10:43

Kirk Hammett nigdy nie krył, że nie jest wielkim fanem grania solówek ciągle tak samo. Gitarzysta jest zwolennikiem improwizacji, specyfika grania i muzyki Metalliki nie daje mu jednak zbyt często pola do popisu. Już jakiś czas temu Kirk powiedział wprost, że na obecnym etapie niezbyt lubi grać dawne utwory grupy. Gitarzysta ponownie dał temu wyraz na koncercie, otwierającym amerykańską cześć "M72 World Tour"!

Metallica większości, nawet nie fanów, a słuchaczy po prostu, kojarzy się z ostrymi, złożonymi riffami. Od 1983 roku gitarzystą prowadzącym formacji pozostaje Kirk Hammett, który początkowo stawiał na tworzenie intensywnych, ambitnych i dość skomplikowanych solówek. Obecnie jednak muzyk nie kryje, że zwyczajnie nudzi go granie dawnych kompozycji, ze względu na konieczność zachowania wierności oryginału i niemożność wprowadzenia elementu improwizacji. W wywiadzie dla "Total Guitar" z marca tego roku Kirk wprost powiedział, że zwyczajnie nudzi go obecnie granie, chociażby słynnego Master of Puppets. W tej samej rozmowie Hammett zaznaczył, że zdaje sobie jednak sprawę z tego, że fani oczekują oryginału, dlatego też nie pozwala sobie na odstępstwa. Kirk zdradził przy tym, że dużo bardziej woli prezentować, chociażby Fade to Black, gdzie za każdym razem występuje na żywo z improwizowanym solo. Nie ma za to miejsca na własną inwencję twórczą, jeśli chodzi o inny utwór, zupełny klasyk klasyków, Nothing Else Matters.

Metallica zagra w Polsce w 2024 roku! Koncerty rockowe

Kirk Hammett ZNÓW myli intro do "Nothing Else Matters"!

W ubiegłym roku głośno było o występie Metalliki w ramach Boston Calling Music Festival. To właśnie podczas tego pokazu doszło do nieoczekiwanej sytuacji - Kirk kompletnie zepsuł legendarne intro do hymnu formacji. Teraz, nieco ponad rok później, miała miejsce dokładnie taka sama sytuacja!

Koncertem w piątek 4 sierpnia na MetLife Stadium w New Jersey, Metallica rozpoczęła amerykańską część swojej trasy "M72 World Tour". Jednym z elementów setlisty tego wieczoru był także Nothing Else Matters. Jednak Kirkowi ponownie, za pierwszym podejściem, nie udało się dobrze odegrać słynnego intro. Gitarzysta ewidentnie pomylił akordy, a następnie uniósł do góry dłoń w geście porażki i zwrócił się do publiczności słowami:

Dobra, to pierwszy występ... Dla Was ponownie zagram to into. Ono po prostu nie jest wystarczająco dobre dla mnie, a jeśli nie jest wystarczająco dobre dla mnie, to nie jest wystarczająco dobre dla Was!

Metallica gra w Stanach Zjednoczonych!

Cała sytuacja spotkała się ze skrajnym przyjęciem fanów - część po prostu się z niej śmieje, inni zaś nie kryją zażenowania tym, że wciąż powtarza się wciąż to samo. 

Metallica obecnie skupia się na koncertowaniu na terenie Stanów Zjednoczonych. Na setlistach z dwóch pierwszych występów nie zabrakło niespodzianek. W New Jersey, po raz pierwszy na żywo, wybrzmiał utwór Shadows Follow z najnowszego 72 Seasons. 6 sierpnia zaś, w ramach drugiego występu, swój debiut live zaliczył także kawałek Too Far Gone? - zobacz te momenty poniżej!