Lisa Gerrard & Jules Maxwell zapowiadają album koncertowy One Night In Porto”

i

Autor: Materiały prasowe

Lisa Gerrard & Jules Maxwell zapowiadają album koncertowy "One Night In Porto”

2023-04-14 16:15

„One Night In Porto” to koncertowe wykonanie materiału z wydanego w 2021 roku studyjnego albumu „Burn” duetu Lisa Gerarrd / Jules Maxwell. Odtworzenie materiału z płyty „Burn” w wersji koncertowej stanowiło nie lada wyzwanie. Zamiast po prostu odegrać ten album na żywo, Gerrard i Maxwell postanowili wykorzystać jego melodyjne tematy oraz dźwiękowe struktury jako bazę do stworzenia czegoś nowego.

Spędzili cztery deszczowe dni na próbach w małym teatrze w portugalskim Espinho, a następnie wyruszyli w podróż po całym kraju, aby zaprezentować ich dzieło na żywo. Album „One Night in Porto” został zarejestrowany podczas trzeciego koncertu na trasie, który odbyło się 23 listopada 2022 roku w słynnym na całym świecie Casa Da Música w Porto.

Z Julesem Maxwellem siedzącym przy fortepianie Steinway'a i Lisą Gerrard stojącą naprzeciwko, koncert zaczyna się od tajemniczych dźwięków utworu „Heleali (The Sea Will Rise)”. Jej partie wokalne podczas tego występu są oszałamiające, a mocna gra Julesa Maxwella na fortepianie i jego niepowtarzalny głos, wraz z dodatkową instrumentacją Jamesa Chapmana i Davida Kuckhermanna, zapewniają całkowicie świeżą odsłonę wszystkich siedmiu kompozycji z albumu „Burn”.

Depeche Mode - 5 ciekawostek o albumie “Songs Of Faith And Devotion” | Jak dziś rockuje?

Lisa Gerrard: Jules Maxwell i ja rozpoczęliśmy naszą twórczą współpracę w Dead Can Dance i natychmiast zdaliśmy sobie sprawę, że łączy nas zamiłowanie do improwizacji. „One Night in Porto” to przejmujący zapis koncertów „Burn”, które zagraliśmy w Portugalii w zeszłym roku i z wielką przyjemnością się nim teraz dzielę ze słuchaczami.

Jules Maxwell dodał: To dla mnie ogromny przywilej dzielić scenę z Lisą. Album studyjny „Burn” został nagrany głównie w czasach izolacji, więc było dla mnie wielką radością, wykonanie go na żywo z Lisą. Na koncercie nasza muzyka wznosi się w sposób, jakiego nigdy sobie nie wyobrażałem.

Kiedy ukaże się album?

Album „One Night In Porto” będzie dostępny na platformach streamingowych od 12.05.2023, zaś CD i oliwkowo-zielony winyl (180 g) będzie można kupować od 30.06.2023. Zamówienia będzie można składać od 28.04: https://orcd.co/onenightinporto

Lisa Gerarrd i Jules Maxwell wystąpią 1 lipca w łódzkim Teatrze Wielkim w ramach 15. edycji Festiwalu Soundedit i będzie to ich jedyny europejski koncert promujący „One Night In Porto”. Bilety na to wydarzenie można już nabywać pod linkiem.