Lisa Gerrard i Marcello Di Francisci powracają z nowym albumem! Kiedy ukaże się płyta “Exaudia”?

i

Autor: AKPA Nowe wydawnictwo Lisy Gerrard i Marcello Di Francisci

Lisa Gerrard i Marcello Di Francisci powracają z nowym albumem! Kiedy ukaże się płyta “Exaudia”?

2022-06-22 13:15

Po ubiegłorocznej premierze albumu „Burn” nagranego przez Lisę Gerrard z klawiszowcem grupy Dead Can Dance Julesem Maxwellem i Jamesem Chapmanem (MAPS) australijska wokalistka powróci 26 sierpnia z nową płytą „Exaudia”. Tym razem Lisa Gerarrd współpracowała w duecie z uznanym kompozytorem i producentem Marcello Di Francisci. Polskim dystrybutorem albumu będzie Mystic Production.

Lisa Gerrard to jedna z najbardziej cenionych kompozytorek muzyki filmowej. Ma na koncie Złoty Glob za soundtrack do filmu Gladiator skomponowany wspólnie z Hansem Zimmerem. Została nominowana do Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu Whale Rider i otrzymała the Screen Music Award w kategorii najlepszy Soundtrack do Filmu Fabularnego (Balibo). Brała także udział w trasach koncertowych “Gladiator-Live” i „The World of Hans Zimmer” zanim została nominowana do nagrody Grammy za płytę Hiraeth nagraną z Hansem Kuckhermannem w 2018 roku. Następnie wystąpiła gościnnie na soundtracku do filmu Diuna, po czym powróciła do macierzystego duetu Dead Can Dance, z którym wydała nowy album Dionysus i wyruszyła w światową trasę koncertową.

EskaROCK Live! - Organek - Walcz

Nowy album Lisy Gerrard

Już 26 sierpnia artystka powróci z kolejnym autorskim albumem. Opisywana jako „kobiece ucieleśnienie poetyckiej ekspresji” płyta Exaudia została zainspirowana historią szesnastowiecznej Hiszpanii oraz wydaleniem stamtąd sefardyjskich Żydów do całej Europy i Afryki Północnej. Lisa Gerrard tak opowiada o kulisach współpracy z Marcello Di Francisci:

Poznałam Marcello, gdy komponowałam muzykę do filmu „Kings”. On miał wspaniałe umiejętności producenckie i polubiłam go jako osobę. Po pewnym czasie postanowiliśmy spróbować skomponować coś wspólnie i zacząć tworzyć muzykę filmową”.

Przy nagrywaniu albumu wzięli również udział: Bahar Shah, Astrid Williamson, Daniela Arbizzi i Farhad Behroozi. Muzyka na tej płycie łączy przestrzenną oraz euforyczną produkcję Marcello Di Francisci z ciepłym i zapadającym w pamięć śpiewem Lisy Gerrard. Wydawnictwo zapowiada utwór Until We Meet Again.

Kim jest Marcello Di Francisci?

Marcello Di Francisci to kompozytor mieszkający w Los Angeles. Karierę rozpoczął jako artysta wizualny gdy studiował sztuki piękne w instytucie założonym w Sewilli przez barokowego malarza Bartolome Estebana Murillo. Kontynuował naukę na Universidad Complutense w Madrycie. W 2006 roku zdobył G.A.N.G. Award w kategorii Najlepszy Soundtrack za grę „God of War”. Wkrótce potem nawiązał współpracę z Lisą Gerrard, z którą skomponował serię soundtracków oraz nagrał album Departum (2010).