jak dziś rockuje?

Linkin Park - 5 ciekawostek o krążku “Meteora”. Kontynuacja sukcesu debiutu| Jak dziś rockuje?

2024-03-24 20:33

Zespół Linkin Park osiągnął niesamowity sukces po premierze swojego debiutanckiego albumu. Krążek "Hybrid Theory" okazał się być przełomem, nie tylko dla samego zespołu, ale dla muzyki metalowej w ogóle. Jego następca, album "Meteora", powtórzył ten sukces i do dziś robi wielkie wrażenie, a muzyka, która na niego trafiła, ma już miano nieśmiertelnej.

Choć historia Linkin Park sięga 1996 roku, to wszystko tak naprawdę na dobre zaczęło się w marcu 1999 roku, kiedy to skład uzupełnił wokalista Chester Bennington, a grupie udało się podpisać kontrakt z dużą wytwórnią. Kolejny rok formacja spędziła na nagraniach debiutanckiej płyty. Nie było łatwo - przedstawicielom wytwórni nie odpowiadało brzmienie Linkin Park, szczególnie fakt łączenia elementów metalu z rapem. Grupa jednak postawiła na swoim i stworzyła własne, unikatowe brzmienie. Krążek Hybrid Theory ukazał się w październiku 2000 roku i natychmiast osiągnął ogromny sukces krytyczny i komercyjny, zapewnił zespołowi trzy nominacje do nagrody Grammy, z czego jedna zamieniła się w statuetkę. Grupa w najlepszy możliwy sposób wpisała się w nurt bijącego rekordy popularności nu metalu, pisząc w jego historii swój własny rozdział.

Linkin Park - 5 ciekawostek o albumie “Meteora” | Jak dziś rockuje?

"Meteora" - nagranie albumu

Oczekiwania, co do drugiego albumu Linkin Park były więc ogromne. Grupa tak naprawdę zaczęła coś tworzyć już podczas trasy, promującej debiut, jednak wcześniej postanowiła popracować nad remiksami wydanych już kawałków, a efektem tego został projekt Reanimation. Regularne sesje wystartowały w połowie 2002 roku, a nad całością ponownie czuwał Don Gilmore. Zespół chciał rozszerzyć brzmienie, które znalazło się na debiucie, ale nie odchodzić od niego mocno. Przedprodukcja rozpoczęła się w domowym studiu Mike'a Shinoda, a po jej zakończeniu członkowie weszli do studia NRG Studios i razem pracowali nad nowymi utworami. Cały proces zakończył się grudniu 2002 roku. Jako pierwszy singiel wydany został numer Somewhere I Belong. Piosenka osiągnęła sukces i miała bardzo duży wpływ na wyniki sprzedażowe płyty.

Wydanie i przyjęcie "Meteory"

Drugi album studyjny Linkin Park ukazał się 25 marca 2003 roku. Po jego premierze zespół wydał jeszcze cztery single - Faint, Numb, From the Inside Breaking the Habit. Wydawnictwo uzyskało bardzo dobre recenzje krytyków, którzy pisali, iż Meteora bardzo przypomina Hybrid Theory, ale równocześnie jej brzmienie jest gęstsze, a umiejętności techniczne i produkcyjne grupy znacznie się rozwinęły. Album sprzedał się w liczbie 810 400 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych w pierwszym tygodniu od wydania i oczywiście zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200. 

5 ciekawostek o albumie "Meteora"

Jakie ciekawostki kryją się za kultowym krążkiem? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej spróbuj się w quizie o Linkin Park!

Co wiesz o zespole Linkin Park? Sprawdź się w quizie dla największych fanów!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się pierwszy wokalista zespołu?
Listen on Spreaker.