IKSY

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Angelika Klimek

muzyczne nowości

Kiedy świat trafi "SZLVG", czyli IKSY z nowym singlem!

2024-04-03 12:16

IKSY wracają z kolejną zapowiedzią nadchodzącej płyty. Najnowszy singiel o niejednoznacznym tytule — "SZLVG" to intrygujący przedsmak nowego kierunku w brzmieniu zespołu.

Nowy singiel IKSÓW miał być Szlugiem, a potem Szlagiem. Ostatecznie padło na niejednoznaczny tytuł — "SZLVG", który dla każdego może być dokładnie tym, czym potrzebuje, żeby w danej chwili był. Mimo to utwór jest jedną z najbardziej bezpośrednio opowiedzianych historii w dorobku zespołu, którego teksty słyną poetyckich metafor. Tym razem w doborze słów Agata Duda, wokalistka zespołu i autorka tekstów, współpracowała z Kubą Dąbrowskim, autorem zeszłorocznego albumu "Na razie muszę odpocząć", znanym również z produkcji dla Darii ze Śląska, Sanah, Jakuba Skorupy czy Sarsy.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

"SZLVG" opowiada o zdrowym wychodzeniu z trudnych relacji i radzeniu sobie z przeszłością. Bez żadnych roszczeń do drugiej osoby, bez żalu, smutku i złości. O świadomości sytuacji, przeżywaniu jej i naprawianiu w zgodzie ze sobą. O tym, że nie wystarczy się odciąć, a trudne emocje warto przepracować, nawet jeśli nie są przyjemne — opowiada Agata Duda.

Kulisy powstania kawałka

Po akustycznych, subtelnych "Mistrzostwach Świata", "SZLVG" jest zdecydowanie odważniejszym krokiem w stronę nowego charakteru IKSÓW, który zespół zaprezentuje na swoim nadchodzącym albumie. Brzmieniowo singiel stanowi wręcz idealne odzwierciedlenie dotychczasowej ewolucji zespołu. Z melancholijnie snujących się, minimalistycznych zwrotek, utwór przechodzi stanowczym uderzeniem w elektryzujące, mocne refreny, w których kompozycja rozkwita.

"SZLVG" powstawał bowiem w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Szkic do piosenki stworzono w duecie przez Agatę i Radka (gitarzysta). W tym momencie utwór powinien zostać wzięty na warsztat przez cały zespół, tak aby przygotować jego finalną wersję, gotową do zarejestrowania w studiu. Jednak tym razem IKSY postawiły na otwarte umysły i przepływ inspiracji między muzykami a ich producentem — Fryderykiem Szulgitem (Siema Ziemia, Marek Niedzielski, The Goldbricks). Tym sposobem szkic piosenki trafił prosto do studia, gdzie na bieżąco tworzono i nagrywano jego kolejne warstwy.

Premierze singla ponownie towarzyszy animacja przygotowana przez duet Piotra Tokarza i Rolanda Luki. Teledysk stanowi kontynuację historii głównej bohaterki, którą mieliśmy okazję poznać w klipie do "Mistrzostw Świata".

O zespole

IKSY — niebanalny śląski zespół z Mikołowa. Grają na przekór wszelkim trendom, a śpiewają zawsze po polsku – przewrotnie i niejednoznacznie. Operują ironią, grami słownymi, czasem czarują delikatnością, innym razem porywają bujającym rytmem, a nawet rock’n’rollowym uderzeniem. Różnorodne stylistyczne kawałki dopełnia głęboki głos i chwytliwe teksty Agaty Dudy.

IKSY śmiało kroczą własnym tempem, wciąż szukając swojej muzycznej drogi, bo — jak sami o sobie mówią — jedyną stałą w IKSACH jest zmienność, czego dowodem jest nadchodzący materiał zespołu.

Sprawdź poniżej 5 rockowych zespołów ze Śląska, na które warto zwrócić uwagę!