IKSY

i

Autor: Materiały prasowe - dot. Angelika Klimek

IKSY powołują na "Mistrzostwa Świata"

2024-02-23 12:39

IKSY powracają z nowym materiałem! Pierwszą odsłoną nadchodzącego albumu zespołu jest wyjątkowy singiel "Mistrzostwa Świata", który nieprzypadkowo ma swoją premierę właśnie dzisiaj.

Sami piszą o sobie, że jedyną stałą w IKSACH jest zmienność. Potwierdzenie tych słów odzwierciedla nadchodzący materiał grupy, który ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku. Niebanalny zespół balansujący między szeroko pojętą muzyką alternatywną a folkiem stawia na swoim najnowszym albumie odważny krok w stronę muzycznych eksperymentów, które ostatecznie ukształtowały zupełnie nową wrażliwość zespołu. Artyści nie zrezygnowali ze swojego dotychczasowego DNA, lecz przyprawili go tajemniczą mieszanką nowych muzycznych rozwiązań.

Pierwszą odsłoną nowych IKSÓW jest singiel Mistrzostwa Świata, który zespół darzy szczególnym sentymentem.

Kurt Cobain i Axl Rose - wrogowie świata rocka lat 90. Historia jednego z najsłynniejszych konfliktów w historii muzyki

Mistrzostwa Świata to słodko-gorzki utwór o przewrotnym wydźwięku, który opowiada o tym, w jaki sposób wpadanie w spiralę negatywnych myśli może wpłynąć na dalsze losy. Utwór w kontekście całego albumu pełni funkcję prologu. Wprowadza nas w świat bohaterki, która została powołana do życia po to, żeby w oryginalny sposób umieścić emocje płynące z moich obserwacji o sobie i o innych — opowiada Agata Duda, wokalistka IKSÓW.

Wydźwięk piosenki obrazuje animacja stworzona przez duet Piotra Tokarza i Rolanda Lukę, która jest zaledwie pierwszym rozdziałem muzyczno-wizualnej historii stworzonej przez IKSY.

Szczególna akcja

Premierze utworu towarzyszy specjalna kampania pod hasłem #reprezentacjaX, która powstała we współpracy z psycholog, Marią Chełkowską-Zacharewicz, specjalizującą się w psychologii muzyki. Celem akcji jest odwrócenie narracji i pokazanie, że mimo wszystkich przykrych rzeczy, które nas dotykają, gorzkich słów i porównań, z którymi zderzamy się na co dzień, możemy zadbać o to, aby być w zgodzie z samą sobą.

Za sprawą Mistrzostw Świata zespół chce zwrócić uwagę na drobne sukcesy i to, w czym jesteśmy dobrzy na co dzień. Zespół zachęca do dzielenia się w social mediach tym, w czym jesteśmy mistrzami świata i oznaczania swoich sukcesów hasztagiem #reprezentacjaX. Finałem akcji będzie alternatywny teledysk, który IKSY stworzą z nadesłanych Mistrzostw Świata.

Nasz natura sprawia, że łatwo wpadamy w spiralę negatywnej narracji. Nasz umysł cały czas tkwi w czasach, w których porównania i walka z samymi sobą była jedynym sposobem na przetrwanie. Dzisiaj już nie uciekamy przed tygrysem i nie walczymy z niedźwiedziem, ale nasz umysł dalej działa tak jak dawniej — obawiając się, przewidując najgorsze i porównując się do innych. Nie jest więc dla nas naturalne, że przybijamy sobie piątkę za drobne sukcesy i doceniamy swoje codzienne działania. Jednocześnie to docenienie i zauważanie codziennych sukcesów i chwil szczęścia buduje nasze poczucie wartości i wiary we własne możliwości. I to jest właśnie to, do czego zachęca kampania #reprezentacjaX — tłumaczy psycholog, Maria Chełkowska-Zacharewicz.

Opis akcji

i

Autor: Materiały prasowe

O zespole

IKSY — niebanalny śląski zespół z Mikołowa. Grają na przekór wszelkim trendom, a śpiewają zawsze po polsku – przewrotnie i niejednoznacznie. Operują ironią, grami słownymi, czasem czarują delikatnością, innym razem porywają bujającym rytmem, a nawet rock’n’rollowym uderzeniem. Różnorodne stylistyczne kawałki dopełnia głęboki głos i chwytliwe teksty Agaty Dudy.

IKSY śmiało kroczą własnym tempem, wciąż szukając swojej muzycznej drogi, bo — jak sami o sobie mówią — jedyną stałą w IKSACH jest zmienność, czego dowodem jest nadchodzący materiał zespołu.