Katarzyna Nosowska - najlepsze duety artystki! To kultowe numery!

2023-08-30 8:34

Katarzyna Nosowska to jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich artystek, która dała się poznać z różnych muzycznych stron. Wielokrotnie nagradzana wokalista, autorka tekstów, kompozytorka, autorka książek od lat cieszy się ogromną sympatią fanów. Katarzyna Nosowska znana jest przede wszystkim z działalności w zespole Hey i prowadzenia kariery solowej, w ramach której nagrała kilka świetnych duetów - sprawdź w naszej galerii 5 najlepszych.

Katarzyna Nosowska urodziła się 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie i już od najmłodszych lata była silnie związana z muzyką - jako uczennica szkoły podstawowej śpiewała w chórze, w późniejszych latach działała także w chórze Politechniki Szczecińskiej. Kariera artystyczna Nosowskiej rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych - jej pierwszym zespołem była grupa Szklane Pomarańcze, po raz pierwszy publicznie zaś wystąpiła z zespołem Włochaty w 1989 roku. Kolejne lata to współpraca z takimi formacjami jak Dum-Dum, No Way Out, Vivid czy Pidżama Porno. W 1990 roku zaś Nosowska zaczęła występować gościnnie w utworach takich artystów jak Dezerter czy Voo Voo. Przełomem okazał się być rok 1992.

Muzyka rockowa lat 90-tych - Polska. Tak brzmiał rodzimy rock w tej dekadzie!

Hey i złote lata polskiego rocka

W 1992 roku dołączyła do utworzonego przez Piotra Banacha zespołu Hey, w którym zaczęła pełnić obowiązki wokalistki. Jeszcze w tym samym roku grupa zagrała na festiwalu w Jarocinie, na którym zdobył nagrodę dziennikarzy, ściągając na siebie uwagę wytwórni. Już rok później ukazał się debiutancki album Hey, zatytułowany Fire, który osiągnął ogromny sukces. Następnym albumem, Ho! grupa ugruntowała swoją pozycję na rynku muzycznym, stając się niekwestionowaną ikoną polskiego rocka. W kolejnych latach formacja wydała jeszcze dziewięć albumów studyjnych, w tym uwielbiane przez fanów ?, Hey, [sic!] czy Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! Ostatnia płyta zespołu, zatytułowana Błysk ukazała się w 2016 roku. Hey jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich zespołów - ma na koncie 11 Fryderyków.

Katarzyna Nosowska - kariera solowa

W 1996 roku ukazał się pierwszy solowy album Nosowskiej - puk.puk, utrzymany w klimatach trip hopu i rocka. Już dwa lata później ukazała się kolejna płyta, zatytułowana Milena, w 2000 roku zaś na krążku Sushi artystka powróciła do brzmień rockowych. W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery wydawnictwa Nosowskiej - UniSexBlues, Osiecka, 8 i Basta. W tym roku gwiazda powróciła z najnowszym, świetnie przyjętym projektem, zatytułowanym Degrengolada.

Katarzyna Nosowska z powodzeniem spełnia się także w innych dziedzinach - współprowadziła audycję radiową, pojawiła się na małym ekranie w serialu Niania, stanęła na deskach teatru, była dyrektorką artystyczną festiwalu Męskie Granie, w 2018 roku zaś zadebiutowała jako pisarka powieścią A ja żem jej powiedziała…

Najlepsze duety Katarzyny Nosowskiej

Artystka od lat znana jest z otwartości na współpracę z innymi muzykami. Jakie są najlepsze duety, jakie ma na koncie? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

QUIZ: Jak dobrze pamiętasz najlepsze kawałki Hey i Katarzyny Nosowskiej?

Pytanie 1 z 10
1. W piosence "Teksański" Nosowska liczy na kogoś kto ją zainspiruje. O kim śpiewa?