Josh Homme otwarcie o kontynuowaniu przez zespoły kariery po śmierci kluczowych członków

i

Autor: PAWEL SKRABA/REPORTER Czy zespoły powinny kontynuować działalność po śmierci ważnych członków?

wypowiedzi muzyków

Josh Homme o kontynuowaniu kariery przez zespoły po śmierci kluczowych członków. Dobre podejście?

2024-05-16 9:04

Choć muzyka jest w stanie żyć wiecznie, przychodzi taki moment, gdy przychodzi nam pożegnać jej twórców. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy mamy do czynienia z członkami zespołów. Grupy stają wtedy przed decyzją, czy wciąż kontynuować działalność. Ostatni czas pokazuje, że formacje jednak stawiają na dalszą obecność na rynku. Skomentował to Josh Homme.

Muzyka jest wieczna, jednak jej twórcy już nie. Sprawa robi się nieco skomplikowana, gdy mamy na myśli artystów, będących członkami danych zespołów. Grupy takie muszą podjąć w tej sytuacji decyzję, czy kontynuować działalności po śmierci jednego z kluczowych członków, niekiedy będącego również założycielem, czy zdecydować się zejść ze sceny. Ostatni czas pokazuje nam jednak, że formacje próbują na nowo odnaleźć się na rynku - po śmierci Andy'ego Fletchera nowy album wydał zespół Depeche Mode, który obecnie działa jako duet. Tak samo formacja Foo Fighters zdaje się właśnie rozpoczęła nowy rozdział w swojej działalności, pomimo nagłej śmierci w 2022 roku perkusisty Taylora Hawkinsa. W marcu 2023 roku natomiast zmarł Gary Rossington, gitarzysta, współzałożyciel i do niedawna ostatni oryginalny członek grupy Lynyrd Skynyrd, która także podjęła decyzję, by kontynuować działalność. To właśnie do tego odniósł się Josh Homme.

Tina Turner - najsłynniejsze utwory Królowej rock and rolla!

Co powinny robić zespoły po śmierci swoich muzyków?

Muzyk został zapytany o to, co sądzi na temat takich decyzji, w wywiadzie dla "Visions". Josh powiedział, że zespoły, cieszące się już statusem legend, które wiele w trakcie swojej kariery przeszły, są przyzwyczajone do zmian i niekiedy zmuszone są je akceptować. Wygląda jednak na to, że Homme nie jest fanem sytuacji, gdy zespołu decydują się kontynuować działalność, pomimo braku w ich składzie oryginalnych członków. Gitarzysta użył nawet w stosunku do zespołu Lynyrd Skynyrd określenia "grupa, grająca covery". Zaznaczył przy tym, że nie jest przeciwny takiej formie działalności.

Co należy myśleć o zespole takim jak Lynyrd Skynyrd, który nadal jest w trasie, mimo że nie pozostał żaden muzyk z pierwotnego składu? Mimo że Lynyrd Skynyrd jest dziś zespołem wykonującym covery, ludzie nadal chcą słuchać tych piosenek – i co ja mogę mieć przeciwko temu? Poza tym jestem tak zajęty zastanawianiem się, co mi się podoba, że ​​rzadko mam czas na zastanowienie się, co mi się nie podoba - powiedział Josh.

Oto nasz wybór najlepszych ubiegłorocznych koncertów: