Znicz

i

Autor: Pixabay

pożegnanie

John Barbata nie żyje. Były perkusista Jefferson Starship miał 79 lat

2024-05-15 10:03

Mamy dokładnie połowę maja i już widać, że miesiąc ten naprawdę nie oszczędza nas pod względem naprawdę przykrych informacji. Ponownie zmuszeni jesteśmy przekazać wiadomość o odejściu postaci niezwykle ważnej w muzyce rockowej. W wieku 79 lat zmarł John Barbata, perkusista m.in. Jefferson Airplane i Jefferson Starship.

Przykre wieści przekazał zespół Jefferson Starship za pośrednictwem swojego oficjalnego konta w mediach społecznościowych. Grupa wyraziła żal z powodu śmierci swojego byłego perkusisty. Kolejno portal Best Classic Bands poinformował, że John Barbata zmarł 8 maja w wieku 79 lat, nie podano jednak do wiadomości publicznej przyczyny zgonu perkusisty.

Artystki i artyści rockowi, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku

Kim był John Barbata?

John Barbata urodził się 1 kwietnia 1945 roku w Passaic w New Jersey, w rodzinie Martiny i Charlesa Barbaty. Grą na perkusji zainteresował się, gdy obserwował swojego brata, który był członkiem orkiestry marszowej, w której grał właśnie na bębnie. Swój pierwszy zespół założył już jako szesnastolatek, kolejno został poproszony o dołączenie do grupy The Sentinals, w której grał aż do jej rozpadu, przez kolejne pięć lat. W latach 1966-1969 był członkiem formacji The Turtles, z którą pojawił się w programie "The Ed Sullivan Show", w 1970 roku zaś zaproszono go do dołączenia do składu Crosby, Stills, Nash & Young, gdzie zastąpił Dallasa Taylora. Gdy formacja udała się na przerwę, Barbata został perkusistą grupy Jefferson Airplane, a pierwszy album, na którym zagrał to Long John Silver z 1972 roku, muzyk brał również udział w przekształcaniu formacji w funkcjonujący do dziś Jefferson Starship. Barbata grał w zespole do 1978 roku, kiedy to uległ tragicznemu wypadkowi, który zmusił go do rezygnacji z aktywności muzycznej.

Po przejściu leczenia perkusista założył własne studio nagraniowe w Comptche w Kalifornii, tam też grywał w lokalnych zespołach. Kolejno wraz z żoną przeniósł się do miejscowości Ada w Oklahomie, gdzie mieszkał i zajmował się muzyką do swojej śmierci.

To osoby ze świata kultury, które pożegnaliśmy w 2023 roku: