Jimmy Page: “Był pomysł, by Led Zeppelin zagrali wirtualny koncert w stylu ABBA Voyage”

i

Autor: Rex Features/East News Led Zeppelin jako cyfrowe awatary?

Jimmy Page: “Pojawił się pomysł, by Led Zeppelin zagrali wirtualny koncert w stylu ABBA Voyage”

2024-01-16 9:01

W 2022 roku odbyły się koncerty w ramach wyjątkowego projektu ABBA Voyage. Dzięki niemu członkowie szwedzkiej grupy po czterdziestu latach powrócili do występowania, jako… cyfrowe awatary. Okazuje się, że nad czymś podobnym rozmyślali swego czasu żyjący muzycy Led Zeppelin, a poinformował o tym sam Jimmy Page. Czy projekt ten dojdzie kiedykolwiek do skutku?

Led Zeppelin oficjalnie zakończyli swoją działalność w 1980 roku. Decyzja ta była następstwem nagłej i tragicznej śmierci legendarnego perkusisty grupy - Johna Bonhama. Zespół był wtedy w trakcie trasy koncertowej, którą zdecydował się odwołać i mimo plotek o kontynuacji działalności z innym muzykiem, postanowił ostatecznie rozwiązać się. W kolejnych latach muzycy kilkakrotnie występowali razem, często z synem Bonhama na perkusji.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Led Zeppelin jako awatary? Jimmy Page komentuje

Okazuje się, że swego czasu pojawił się pomysł, by zespół Led Zeppelin zorganizował coś w stylu ABBA Voyage i "zagrał" całkowicie wirtualny koncert jako cyfrowe awatary. Jimmy Page zdradził, że żyjący muzycy grupy rozmawiali o tym pomyśle na długo przed projektem ABBY, ale nie mogli dojść do porozumienia w tej kwestii - idea ta została więc porzucona.

Koncerty nowej ery, czyli ABBA Voyage

W 2022 roku ABBA powróciła z rewolucyjnym koncertem, w ramach którego występowała jako cyfrowe awatary w specjalnie do tego wybudowanej ABBA Arenie. Hala zlokalizowana była w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie i mieściła około 3000 widzów.