Jacek Zieliński nie żyje. Współzałożyciel zespołu Skaldowie miał 77 lat

i

Autor: Tadeusz Wypych/REPORTER Jacek Zieliński (Skaldowie) zmarł w wieku 77 lat

żegnamy

Jacek Zieliński nie żyje. Znana jest przyczyna śmierci współzałożyciela zespołu Skaldowie

2024-05-09 8:45

Niezwykle przykre wieści obiegły polskie media w godzinach wieczornych w poniedziałek 6 maja. Poinformowano o śmierci Jacka Zielińskiego - wokalisty, trębacza, kompozytora, aranżera, współzałożyciela legendarnej formacji Skaldowie. Muzyk zmarł w wieku 77 lat, a wiadomość przekazała do informacji publicznej Piwnica pod Baranami.

W poniedziałek 6 maja w godzinach wieczornych na oficjalnym profilu Piwnicy pod Baranami - słynnego krakowskiego kabaretu - pojawiła się niezwykle przykra informacja. Przekazano wieści o śmierci Jacka Zielińskiego - muzyka, wokalisty, trębacza, aranżera i kompozytora, najbardziej znanego i cenionego jako współzałożyciela słynnego zespołu Skaldowie, którego członkiem jest także brat zmarłego, Andrzej Zieliński. 

To właśnie on w rozmowie z "Super Expressem" potwierdził, że jego brat przegrał walkę z ciężką chorobą. Jacek Zieliński od sześciu lat chorował na nowotwór, początkowo prostaty, który dał przerzuty do kości. Mimo to artysta nie poddawał się i jeszcze w marcu występował.

Odeszli nagle. Tak wyglądają groby aktorów i muzyków. (Nie)zapomniani

Brat miał raka złośliwego. Z raka prostaty przerzuciło mu się na raka kości. Przeszedł wiele chemioterapii, sześć lat walczył z tym rakiem - dowiadujemy się. - Na początku marca jeszcze występowaliśmy. Śpiewał i grał już na siedząco. Ale jeszcze miał siłę do śpiewania. Muzyka podtrzymywała go przy życiu. [...] Prawie nie mając już siły, myślał o najbliższych. I że da radę wyjść na scenę zarówno na naszych koncertach jak i na jubileuszu Budki - mówi dla "Super Expressu" Andrzej Zieliński.

Kim był Jacek Zieliński?

Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 roku w Krakowie, gdzie ukończył liceum muzyczne, szkoląc się w grze na skrzypcach. W 1965 roku został jednym z założycieli zespołu Skaldowie - ikony polskiej sceny muzycznej, grupy kluczowej dla pierwszych lat brzmienia big-bitowego, rockowego, folkowego i popowego na rodzimym rynku. Jacek Zieliński działał także jako artysta solowy - w 2006 roku odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, osiem lat później zaś za osiągnięcia artystyczne otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Oto najlepsze polskie albumy z lat 60.

Listen on Spreaker.