Iron Maiden w latach 80-tych zagrali na polskim weselu! Jak do tego doszło?

i

Autor: AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News Nietypowi goście na weselu w Poznaniu!

Iron Maiden w latach 80-tych zagrali na polskim weselu! Jak do tego doszło?

2022-08-24 18:40

Zespół Iron Maiden po raz pierwszy zagrał w Polsce w 1984 roku. Grupa zawitała do naszego kraju w ramach trasy promujące album “Powerslave” i zagrała aż pięć koncertów. Po występie w Poznaniu doszło do zupełnie nieoczekiwanego zdarzenia! Iron Maiden zagrali na weselu! Jak w ogóle do tego doszło? Sprawdź też wideo z tego nietypowego "koncertu"!

W 1984 roku zespół Iron Maiden cieszył się już statusem prawdziwej gwiazdy heavy metalu i właśnie przygotowywał się do wydania kolejnej płyty. To właśnie w ramach jej promocji zorganizowana została trasa koncertowa “World Slavery Tour”. Seria występów wystartowała jeszcze przed premierą krążka Powerslave, co ciekawe, pierwszym państwem na mapie została Polska, a grupa miała zagrać w naszym kraju aż w pięciu miastach. Pierwszy koncert w ramach “World Slavery Tour” miał miejsce dokładnie 9 lipca w Warszawie. Było to wydarzenie zupełnie wyjątkowe, biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o czasach PRL-u, gdy koncerty gwiazd zagranicznych nie były na porządku dziennym, a każdy taki występ traktowany był w kategorii wielkiego wydarzenia. Po warszawskim koncercie zespół zawitał do Łodzi, a następnie do Poznania - to właśnie tam doszło do zupełnie nieoczekiwanej sytuacji, która dziś postrzegana jest już jako legendarna.

Co tam w środku gra - Iron Maiden - Senjutsu

Nietypowi goście na weselu

Zespół zagrał udany koncert w Poznaniu dokładnie 11 sierpnia. Kto jednak powiedział, że po występie grupa musi udać się prosto do hotelu - Panowie ruszyli więc w miasto, chcieli znaleźć miejsce, w którym będą mogli w spokoju się napić, trochę posiedzieć i poczuć klimat miasta. Nie było to jednak takie proste, ponieważ w 1984 roku alkohol… był sprzedawany jedynie na kartki. Właśnie dlatego doradzono zespołowi, by ten udał się do klubu Adria, gdzie zwykle odbywały się wesela. Tak też się działo tego dnia, gdy z okazji swojego ślubu bawili się tam Pani Dorota Nawrocka, Pan Piotr Żmudziński i ich goście.

Wesele rządziło się swoimi prawami, lokal zamknięty i jeszcze długowłosi faceci chcą się dostać. - mówiła Pani Dorota w materiale, przygotowanym przez redakcję “Faktów" TVN.

Iron Maiden zagrali na weselu!

Grupie udało się ostatecznie dostać do środka, gdzie bardzo szybko została rozpoznana. Muzykom zaproponowano, by zagrali, a Ci przystali na propozycję. Nie było to jednak takie proste, ponieważ zespół wynajęty do gry na weselu… bał się o swój sprzęt! Po krótkich negocjacjach i zapewnieniach, że w razie uszkodzeń grupa dostanie nowe instrumenty, Iron Maiden stanęli na weselnej scenie. Formacja zagrała w sumie cztery numery, w tym covery Smoke On The Water Deep Purple i Tush ZZ Top, które uważali za wyjątkowo taneczne, a więc odpowiednie na taką imprezę.

Wydarzenie, które obrosło legendą

Fragmenty z występu na weselu znalazły się w filmie Behind the Iron Curtain, a para młoda, symbolicznie, trafiła na specjalna serię oficjalnych koszulek zespołu. Choć dziś Pani Dorota i Pan Piotr nie są już małżeństwem, to muzyka Iron Maiden nadal dużo dla nich znaczy. Poniżej sprawdź wideo z występu zespołu na poznańskim weselu!

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś, żeby Iron Maiden zagrali na twoim weselu?