Geezer Butler (Black Sabbath) zasmucony tym, że tekst War Pigs jest nadal aktualny: Putin powinien tego posłuchać

i

Autor: Amy Harris/Invision/AP/East News Geezer Butler o sytuacji politycznej na świecie

Geezer Butler (Black Sabbath) zasmucony tym, że tekst "War Pigs" jest nadal aktualny: "Putin powinien tego posłuchać"

2022-10-27 15:00

Dokładnie osiem miesięcy mija od wybuchu rosyjskiej wojny na terenie Ukrainy. Choć nie da się ukryć, że jest to temat, w kwestii którego słuchać powinniśmy wyłącznie ekspertów, to głos na różne sposoby w tej sprawie zabierają także osoby ze świata kultury i sztuki. Teraz swoje zdanie na ten temat subtelnie przemycił Geezer Butler.

Geezer Butler to brytyjski muzyk i autor tekstów, najbardziej znany jako basista i główny autor tekstów piosenek zespołu Black Sabbath. Muzyk dołączył do składu, który na samym początku tworzyli Tony Iommi Bill Ward już w 1968 roku. Swoją pierwszą grupę Geezer założył jednak pod koniec 1967 roku - mowa o formacji Rare Breed, której wokalistą był, co ciekawe, Ozzy Osbourne. Choć początkowo Butler, zainspirowany Johnem Lennonem, grał na gitarze rytmicznej, to Iommi bardzo szybko dał mu do zrozumienia, że w składzie będzie tylko jeden gitarzysta, w związku z czym Geezer przeszedł na bas. Muzyk kilkukrotnie odchodził z zespołu i do niego powracał, ostatecznie brał udział w nagraniu osiemnastu wydawnictw. Butler w 1995 roku założył grupę G/Z/R, która wydała trzy album studyjne.

Geezer Butler o aktualności tekstu "War Pigs"

To właśnie Geezer Butler jest autorem tekstów większości kompozycji Black Sabbath, w tym także kultowego War Pigs. Utwór znalazł się na wydanym w 1970 roku drugim albumie studyjnym zespołu, czyli Paranoid. Jest to jeden z najsłynniejszych heavy metalowych protest songów, powstały jako wyraz strachu przed powrotem w Wielkiej Brytanii obowiązkowej służby wojskowej i swoisty bunt przeciwko walczeniu w imię tych, którzy wojny wywołują. 

Nie da się ukryć, że numer, pomimo 52 lat od premiery, jest zaskakująco aktualny, na co zwrócił uwagę sam autor. Muzyk udostępnił na swoim Twitterze cover War Pigs w wykonaniu Puddles Pity Party i całość opatrzył podpisem:

Co tam w środku gra? - Black Sabbath

Świetne wydanie. To smutne, że moje teksty wciąż są aktualne. Może megalomaniacy tacy jak Putin powinni jeszcze raz tego posłuchać - napisał Butler na Twitterze.