jak dziś rockuje?

Foo Fighters - ciekawostki o albumie "The Colour and the Shape" | Jak dziś rockuje?

2024-07-01 15:24

Foo Fighters to jeden z najbardziej lubianych i szanowanych współczesnych zespołów rockowych. Grupa jest obecna na rynku muzycznym już od 1994 roku, jednak jej początki w niczym nie przypominały grupy, z jaką kojarzymy ją obecnie. Można powiedzieć, że prawdziwa historia Foo Fighters zaczyna się dopiero z wydaniem drugiego albumu studyjnego, czyli “The Colour and the Shape” - jak dziś rockuje ten krążek?

Zespół Foo Fighters powstał w 1994 roku, niedługo po samobójstwie Kurta Cobaina, początkowo jako solowy projekt byłego perkusisty Nirvany - Dave’a Grohla. Rok później ukazał się pierwszy album studyjny “grupy”, zatytułowany po prostu Foo Fighters, który został w całości napisany i nagrany przez samego Grohla i wyprodukowany przez Barretta Jonesa. Płyta zebrała świetne recenzje i odniosła sukces komercyjny - trafiła do top 3 listy przebojów w Australii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Lider grupy zdecydował się zwerbować zespół w skład którego weszli basista Nate Mendel, perkusista William Goldsmith z niedawno rozwiązanej Sunny Day Real Estate i były gitarzysta koncertowy Nirvany, były członek Germs, Pat Smear. Panowie rozpoczęli pracę nad kolejnym albumem Foo Fighters.

Foo Fighters - 5 ciekawostek o albumie "The Colour and the Shape" | Jak dziś rockuje?

“The Colour and the Shape” - powstanie płyty

Prace nad nowym wydawnictwem rozpoczęły się pod koniec 1996 roku. Jako producent zatrudniony został Gil Norton, który miał zadbać o bardziej przystępne, by nie powiedzieć popowe, brzmienie piosenek. Proces nagrań był dość trudny z róznych powodów dla każdego z muzyków, a miejsca nagrań zmieniały się. Po trudach, dokładnie 20 maja ukazał się album, zatytułowany The Colour and the Shape, był on promowany trzema singlami - Monkey Wrench, Everlong i My Hero, które dziś są wizytówkami grupy. Reakcje na album były bardzo pozytywne, a krytycy określili gatunek krążka jako rock alternatywny, grunge, post-grunge, punk rock i hard rock. The Colour and the Shape dotarł do 10 miejsca listy Billboard 200 i uzyskał dwie nominacje do nagrody Grammy.

5 ciekawostek o albumie "The Colour and the Shape"

Jakie ciekawostki skrywa ten krążek? Sprawdź w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej za to znajdziesz listę kawałków, które grupa najczęściej gra na żywo: