Dzień, w którym zespół AC/DC zagrał swój pierwszy koncert. Od tego dnia minęło właśnie 50 lat!

i

Autor: Materiały prasowe 50 lat temu AC/DC zagrał swój pierwszy koncert

Dzień, w którym zespół AC/DC zagrał swój pierwszy koncert. Od tego dnia minęło właśnie 50 lat!

2024-01-02 13:37

Nie każdy zespół rockowy, debiutujący w latach 70., dziś cieszy się mianem legendy, pioniera, formacji zupełnie kluczowej dla historii muzyki. Taką grupą dość szybko jednak stała się pewna australijska, którą obecnie nazywa się czule "najgłośniejszym zespołem na świecie". Mowa oczywiście o AC/DC, który dopiero co obchodził swoje 50-lecie!

Pochodząca ze Szkocji rodzina Youngów od zawsze była bliska muzyki, a jej poszczególni członkowie, przede wszystkim mężczyźni, zajmowali się grą, mniej lub bardziej poważnie, na różnych instrumentach. Jednak to dopiero synowie Williama Younga podjęli szczególnie istotne kroki w tym kierunku - już w 1972 roku George Young założył, wraz z Harrym Vandą, zespół Marcus Hook Roll Band, skład którego uzupełnili jego bracia - Malcolm i Angus Young. Grupa wydała w trakcie swojej kariery jeden, jedyny album, Tales of Old Grand Daddy z 1973 roku, jednak projekt dość szybko zakończył działalność. Niedługo później niezwykle utalentowany, młody gitarzysta, Angus, zaczął grać w lokalnym zespole Kantuckee, który szybko się rozpadł, w a jego miejsce powstał Tantrum. To jednak zupełnie inna formacja miała okazać się kluczowa nie tylko dla Angusa, ale także dla starszego z braci Young.

AC/DC - najpopularniejsze numery legendy rocka / Eska ROCK

Powstanie AC/DC

W listopadzie 1973 roku niespełna 18-letni Angus i o dwa lata starszy Malcolm powołali do życia własny zespół. Ten przybrał nazwę AC/DC, którą zainspirowała starsza siostra braci, Margaret, pokazując im zasilacz AC swojej maszyny do szycia. Początkujący muzycy dodali do tego skrót, określający nazwę prądu stałego, czyli właśnie "DC". Pierwszy skład formacji, poza braćmi Young, utworzyli perkusista Colin Burgess, basista i saksofonista Larry Van Kriedt i wokalista Dave Evans. W takim właśnie kształcie grupa dała swój pierwszy koncert.

Pierwszy występ AC/DC

Pierwszy koncert AC/DC odbył się dokładnie 31 grudnia 1973 roku, czyli w Sylwestra! Formacja zaprezentowała dwuczęściowy set, na który złożyły się głównie covery innych artystów, przede wszystkim The Rolling Stones, The Beatles, Chucka Berry'ego, ale też Elvisa Presley'a, Little Richarda czy zespołu Free. Debiutująca grupa nie mogła jednak przepuścić takiej okazji, by nie zaprezentować siebie i pokazać zebranej publiczności, w jakim kierunku zmierzać będzie ze swoją twórczością. Tego dnia po raz pierwszy na żywo wybrzmiały oryginalne Show Business, Rock N Roll Singer, Soul Stripper, Rockin’ In The Parlour czy Can I Sit Next To You Girl. Utwory te trafiły następnie, w nieco zmienionych wersjach, na dwa pierwsze albumy AC/DC - debiutancki High Voltage z 1975 roku i wydany niecały rok później T.N.T.

AC/DC - "najgłośniejszy zespół świata"

Skład grupy przez pierwsze miesiące mocno się zmieniał, aż w końcu uzupełnili go wokalista Bon Scott, a z czasem także Mark Evans i Phil Rudd. Już trzy lata później zespół wydał swój pierwszy międzynarodowy album - High Voltage z 1976 roku - i szybko zwrócił uwagę odbiorców i krytyków energetycznym, hard rockowym brzmieniem i charakterystycznym wizerunkiem, elementem nieodłącznym którego jest słynny szkolny mundurek, w którym od lat występuje Angus. Dziś AC/DC cieszy się mianem jednego z najważniejszych zespołów rockowych w historii muzyki, choć przyszło mu się zmierzyć z tragedią, jaką była przedwczesna śmierć Scotta w 1980 roku, to ten nie poddał się i z Brianem Johnsonem na wokalu wydawał kolejne albumy, dziś uznawane są zupełnie kultowe. 50 lat po powstaniu AC/DC jedno jest pewne - rock bez tej formacji nie byłby dziś taki sam!

Listen on Spreaker.