David Bowie - nadchodzi pierwsza oficjalna produkcja o artyście. Zobacz zwiastun filmu Moonage Daydream

i

Autor: Screen z YouTube/David Bowie - https://www.youtube.com/watch?v=QUvjaPIEIBs Oficjalny film dokumentalny o Davidzie Bowiem ukaże się już na jesieni

David Bowie - nadchodzi pierwsza oficjalna produkcja o artyście. Zobacz zwiastun filmu "Moonage Daydream"

2022-07-29 16:29

"Moonage Daydream" to wyjątkowy film dokumentalny o karierze brytyjskiej legendy muzyki - David Bowiego. Choć obraz został po raz pierwszy pokazany w maju na Festiwalu w Cannes, to na zwiastun i kinową datę premiery przyszlo nam trochę poczekać. Oficjalny trailer jest już dostępny w sieci, wiadomo także, kiedy dokładnie "Moonage Daydream" trafi na duże ekrany.

David Bowie to jedna z najbardziej kluczowych postać w historii muzyki. Artysta rozpoczął karierę muzyczną w 1962 roku, gdy założył swój pierwszy zespół, jednak już kilka lat później rozpoczął karierę solową. W 1967 roku ukazał się jego debiutancki album, zatytułowany po prostu David Bowie, który co prawda okazał się komercyjną porażką, ale zyskał bardzo dobre opinie krytyków. Pierwszy duży sukces przyszedł wraz z wydaniem singla Space Oddity - premiera utworu zbiegła się z misją kosmiczną Apollo 11 i dzięki temu utwór dotarł na szczyty list przebojów. Bardzo szybko stało się jasne, że Bowie ma zadatki na jedną z najbardziej wpływowych postaci świata muzyki. Artysta udowodnił to szczególnie w latach 70., gdy prezentował kolejne albumy, będące formą muzycznej sztuki, performansu, a jego występy na żywo elektryzowały odbiorców. To właśnie twórczość Davida Bowiego w sposób znaczący wpłynęła na rozwój muzyki popularnej. W ciągu kariery muzyk wydał aż dwadzieścia sześć albumów studyjnych - ostatni, zatytułowany Blackstar ukazał się 8 stycznia 2016 roku - w dniu 69 urodzin artysty i zarazem na dwa dni przed jego śmiercią.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

"Moonage Daydream" -  nadchodzi pierwsza oficjalna produkcja o artyście

Dokładnie sześć lat po śmierci uznanego artysty, do kin trafi pierwsza oficjalna produkcja filmowa, skupiająca się na jego życiu i karierze. Film dokumentalny zatytułowany jest Moonage Daydream i był pokazywany na Festiwalu w Cannes - teraz do sieci trafił zwiastun filmu, którego narratorem jest sam Bowie, ogłoszono także, że trafi on do światowych kin 16 września.

O czym opowie "Moonage Daydream"?

Stosujący najnowocześniejsze techniki filmowe Moonage Daydream zaprezentować ma spojrzenie na całą karierę zmarłego sześć lat temu artysty. Film powstaje w porozumieniu z zarządcami majątku artysty i to właśnie dzięki temu produkcja zawierać będzie niepublikowane nigdy wcześniej nagrania występów, muzykę Bowiego, jego rysunki, filmy i inne cenne materiały. Moonage Daydream został wyreżyserowany i napisany przez Bretta Morgena, muzyka do filmu zaś została wyprodukowana przez jednego z najdłużej działających muzycznych współpracowników Bowiego, Tony'ego Viscontiego.