Co mówi o tobie fakt, że słuchasz metalu? Naukowcy postanowili to sprawdzić, a wyniki zaskakują!

i

Autor: Pixabay Jacy są fani metalu?

Co mówi o tobie fakt, że słuchasz metalu? Naukowcy postanowili to sprawdzić, a wyniki zaskakują!

2022-11-17 11:40

Czy to, jakie oglądamy filmy, czytamy książki, słuchamy podcasty albo wybieramy zespoły jest w stanie pokazać, jakimi jesteśmy ludźmi? Naukowcy swoimi kolejnymi badaniami udowadniają, że tak. Właśnie opublikowano wyniki badań pokazujące, co mówi o człowieku to, jakiego gatunku muzyki słucha. Jakie cechy osobowości mają fani rocka i heavy metalu?

Co mówi o tobie fakt, jakiej muzyki słuchasz? Kwestię tę postanowili sprawdzić naukowcy, prowadzący serwis Very Well Mind, który zajmuje się przekazywaniem aktualnych, sprawdzonych i zweryfikowanych przez badaczy informacji na temat zdrowia psychicznego. Najnowsze badanie skupione było na sprawdzeniu, czy istnieją pewne zauważalne związki między cechami osobowości danej osoby, a tym, jakiego gatunku muzyki najczęściej słucha. Prowadzący badanie zebrali grupę badawczą, liczącą ponad trzydzieści sześć tysięcy osób z całego świata, które zostały poproszone o ocenę ponad 104 różnych gatunków i podgatunków muzycznych. Uczestnicy wypełnili także formularze, dotyczące tzw. Wielkiej Piątki Osobowości, które miały wskazać, jaki typ osobowości reprezentują. W tym przypadku chodzi o neurotyczność (skłonność do przeżywania negatywnych emocji i podatność na stres), ekstrawersję (otwarcie na środowisko), otwartość na doświadczenieugodowość (nastawienie do innych ludzi) i sumienność (stopień zorganizowania, wytrwałości i motywacji jednostki w działaniach zorientowanych na cel). Kolejnym krokiem było wskazanie jak najwięcej informacji o ulubionej muzyce.

Co mówi o tobie fakt, że słuchasz metalu?

Wyniki badań wykazały, że istnieje związek pomiędzy osobowością danego człowieka, a tym, jakiej słucha muzyki. Naukowcy przedstawili osiem dość ogólnie ujętych gatunków muzycznych: pop, rap/hip hop, country, rock/heavy metal, indie, dance, muzyka klasyczna i jazz/blues/soul. 

Jakie cechy osobowości reprezentują osoby, które szczególnie często sięgają po szeroko ujęte brzmienie rocka i heavy metalu? Badacze podkreślają, że choć według stereotypów tacy słuchacze postrzegane są jako osoby samotne, brutalne, agresywne i dość odważne, to badanie wykazało coś zgoła innego. Zgodnie z wynikami, fani ciężkich brzmień są zazwyczaj delikatni, bardzo kreatywni, introwertyczni i cechuje ich niska samoocena. Co ciekawe, do wielbicieli ciężkich linii basu najbardziej pasuje typ osobowości ekstrawertycznej.

Co tam w środku gra? - Rammstein

Jakie funkcje pełni muzyka?

Jednym z założeń badania było sprawdzenie, jakie funkcje pełni muzyka. Okazuje się, że ludzie bardzo często definiują siebie poprzez muzykę i wykorzystują ją do nawiązywania relacji. To, jakiej muzyki słuchamy jest więc ważnym elementem naszej tożsamości i tego, w jaki sposób ją wyrażamy. Muzyka pełni także kluczowe funkcje psychologiczne: poprawia ludzką wydajność, ciekawość i wyobraźnię, a także wzmacnia to, w jaki sposób przeżywamy emocje.