Brian Griffin nie żyje. Uznany fotograf, dawny współpracownik Depeche Mode miał 75 lat

2024-01-30 17:30

Bardzo przykra wiadomość obiegła światowe media we wtorkowe popołudnie. W wieku 75 lat zmarł Brian Griffin - uznany brytyjski fotograf, najbardziej znany ze swojej długoletniej współpracy z zespołem Depeche Mode, któremu stworzył wiele legendarnych już dziś okładek płyt. Griffin miał na koncie także współpracę m.in. z Kate Bush czy Queen.

Plotki o śmierci fotografa zaczęły pojawiać się w przestrzeni publicznej już 29 stycznia, ostatecznie brytyjskie media potwierdziły te wieści dzień później. Przekazano, że artysta zmarł spokojnie, we śnie w swoim domu w Londynie w poniedziałek 29 stycznia. W chwili śmierci Brian Griffin miał 75 lat.

Depeche Mode - 5 ciekawostek o albumie “Songs Of Faith And Devotion” | Jak dziś rockuje?

Kim był Brian Griffin?

Brian Griffin urodził się 13 kwietnia 1948 roku w Birmingham i choć jako młody człowiek pracował w fabryce oraz jako inżynier, to w 1972 roku ukończył Manchester School of Art na kierunku fotografia. Początkowo pracował jako fotograf modowy, jednak w latach 80. zaczął współpracować z branżą muzyczną i fotografował największe gwiazdy tej epoki, z Kate Bush, Queen, Iggym Popem, Peterem Gabrielem, R.E.M., Billym Idolem, Ringo Starrem czy Depeche Mode na czele. To właśnie współpraca z tą formacją przyniosła mu największe uznanie - to Griffin jest autorem zdjęć, które znalazły się na okładkach pierwszych pięciu albumów zespołu: Speak & Spell, A Broken Frame, Construction Time Again, Some Great Reward i Black Celebration. Pod koniec lat 80. magazyn "The Guardian" nazwał go "fotografem dekady". Choć w 1989 roku Griffin porzucił fotografię na rzecz pracy przy kręceniu filmów, reklam i teledysków, to wrócił do tego zajęcia na początku lat 2000.,