BLONDE REDHEAD: premiera albumu Sit Down for Dinner

i

Autor: Materiały prasowe BLONDE REDHEAD: premiera albumu "Sit Down for Dinner"

BLONDE REDHEAD: premiera albumu "Sit Down for Dinner"

2023-10-02 14:27

W piątek 29 września nakładem wytwórni section1, ukazało się najnowsze wydawnictwo rockowego tria Blonde Redhead (Kazu Makino i włoscy bracia bliźniacy Simone i Amedeo Pace) „Sit Down for Dinner”.

Napisany i nagrany w ciągu pięciu lat, w Nowym Jorku, stanie Nowy Jork, Mediolanie i Toskanii, „Sit Down for Dinner” ma nieskazitelną strukturę, nasyconą wrażliwością, klarownością i zdecydowaniem. Na płycie subtelne melodie opakowane są w teksty o nieuniknionych zmaganiach dorosłości: załamaniu komunikacji w trwałych związkach, zastanawianiu się, w którą stronę się zwrócić, trzymaniu się swoich marzeń.

Wiosną 2020 r. Makino natknęła się na fragment wspomnień Joan Didion o żałobie, w książce „Rok magicznego myślenia”, który odzwierciedla jej druzgocące doświadczenie bycia świadkiem nagłej śmierci męża przy stole. Wśród głębokiej niepewności tych wczesnych miesięcy pandemii Makino myślała o swoich rodzicach będących w Japonii, o utraconym wówczas rytuale gromadzenia się na kolacji z rodziną i ciężkim, wszechobecnym poczuciu, że życie każdego z nas może się zmienić w jednej chwili. Był jeden wers, który ostatecznie nadał tytuł albumowi:

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

Życie szybko się zmienia. Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, kończy się. Wiem, że wiele osób je w biegu, je przed telewizorem lub nie przejmuje się tym zbytnio - i to jest w porządku - ale my naprawdę to robimy. To moment, w którym możemy usiąść i spędzić ze sobą czas -  - mówi Simone.

Szczegóły płyty

Warstwy wokalne otwierającego album utworu "Snowman" zostały zainspirowane acapella'owymi wykonaniami Bacha przez Swingle Singers. Świetlisty groove i progresja akordów utworu, śpiewanego przez Amedeo, jest jedną z wielu piosenek Blonde Redhead inspirowanych swobodą brazylijskiej muzyki eksperymentalnej. Amedeo napisał "Snowman" jadąc autobusem w górach Monte Rosa i walcząc z chorobą lokomocyjną.