Bela Komoszyńska

i

Autor: Materiały prasowe - fot. K. Małecki

muzyczne nowości

Bela Komoszyńska, Miuosh i Zespół „Śląsk” prezentują utwór „Zielona”

2024-06-19 13:15

„Zielona” to trzeci singiel promujący drugi wspólny album Miuosha i Zespołu „Śląsk” – „Pieśni Współczesne. Tom II”. Utwór powstał z udziałem Beli Komoszyńskiej, na co dzień związanej z zespołem Sorry Boys.

„Pieśni Współczesne” to wyjątkowy projekt, który w niezwykle intrygujący sposób nawiązuje do lokalnej mitologii, dotykając przy tym spraw bardzo współczesnych i bliskich. Utwór „Zielona” z gościnnym udziałem Beli Komoszyńskiej jest szczególnie mocno zakorzeniony w muzyce ludowej, przełożonej jednak na język współczesności. Singlowi towarzyszy teledysk utrzymany w konwencji legendy, mroku i tajemniczości.

Utwór „Zielona” zapowiada drugi album będący wynikiem współpracy Miuosha i Zespołu „Śląsk”. Po trzech latach artyści powracają z kolejnym wydawnictwem – „Pieśni Współczesne. Tom II”. Płyta pojawi się na sklepowych półkach już jesienią 2024. Pre-order albumu dostępny jest na stronie. Krążek poza utworem „Zielona” promują jeszcze single „Zostaw” w wykonaniu Dawida Tyszkowskiego oraz „Płomienie” z udziałem Igo.

"Bohemian Rhapsody" to rockowy utworów wszech czasów? Tak twierdzi znany muzyk!

Dwa Fryderyki, Złote i Platynowe Płyty, wyprzedane trasy koncertowe oraz ogromne uznanie odbiorców polskiej muzyki, określających projekt „Pieśni Współczesne” jako jeden z najlepszych w historii – tak w skrócie można opisać współpracę Miuosha oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, której korzenie sięgają 2021 roku. Pierwsza odsłona projektu wywołała olbrzymie poruszenie. Okazało się, że utwory podsycone lokalną mitologią mogą rzucać nowe spojrzenie na ludzkie sprawy. Każda z pieśni w aktualny sposób poruszała ponadczasową tematykę, śmiało czerpiąc z tradycji ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Uwagę przykuła jednak nie tylko tematyka, ale i skala projektu, w który oprócz Miuosha zaangażowanych było ponad 140 osób, w tym uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz jedni z najpopularniejszych polskich wokalistów. Rozmachem i bogactwem kompozycji zachwyci zapewne także album „Pieśni Współczesne. Tom II”, którego premiera została zaplanowana na wrzesień 2024.

Na eBilet.pl ruszyła sprzedaż biletów na przyszłoroczne koncerty. Projekt „Pieśni Współczesne. Tom II” będzie można usłyszeć w:

  • Katowicach (6-7 stycznia, NOSPR),
  • Szczecinie (16 lutego, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza),
  • Poznaniu (17 lutego, MTP Poznań Congress Center),
  • Bielsku-Białej (21-22 lutego, Cavatina Hall),
  • Krakowie (23 lutego, ICE Kraków Congress Centre),
  • Warszawie (24 lutego i 3 marca, Teatr Wielki Opera Narodowa),
  • Wrocławiu (1 marca, Narodowe Forum Muzyki).

Oto nasze Top 5 albumów Rammsteina: