Albumy, na okładkach których pojawia się sztuka Zdzisława Beksińskiego

2024-02-23 9:28

Zdzisław Beksiński to jeden z najsłynniejszych polskich artystów. Jego sztuka wciąż cieszy się w Polsce wielkim uznaniem i poważaniem. Prace słynnego twórcy wyróżniają się swoim niezwykle mrocznym, przygnębiającym charakterem. Nic dziwnego, że przypadły one do gustu... twórcom muzyki metalowej i rockowej!

Zdzisław Beksińki urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. Historia jego rodziny od lat związana była z tym miastem, tak samo, jak ze sztuką - dziadek przyszłego artysty, Władysław, był architektem i autorem projektów wielu sanockich budynków. Gdy wybuchła II Wojna Światowa, Zdzisław miał zaledwie dziesięć lat - w czasie tym dalej pobierał naukę, także w ramach tajnego nauczania. Gdy Beksiński był młodym chłopcem, w jego życiu miało miejsce zdarzenie, które mogło położyć się cieniem na całej jego artystycznej karierze - w wyniku zabawy niewybuchami wojennymi, stracił część kciuka i palca wskazującego u lewej ręki. Zdzisław planował kontynuować naukę w Akademii Sztuk Pięknych, lub w Szkole Filmowej, jednak na prośbę ojca rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i uzyskał tytuł inżyniera architekta. Po ukończeniu nauki, wraz z żoną, Zofią, powrócił do Sanoka. Małżeństwo opuściło miasto w 1977 roku, gdy podjęto decyzję o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich i przeprowadziło się do Warszawy.

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Sztuka Zdzisława Beksińskiego

Na co dzień pracujący w fabryce, sztuce poświęcał się w wolnym czasie, traktując tę dziedzinę jako formę pasji. Karierę rozpoczynał jako fotograf, a jego zdjęcia wyróżniały się charakterystycznym ukazaniem postaci i czarno-białym odcieniem. W kolejnych latach twórca ewoluował - tworzył rzeźby, rysunki. W połowie lat 60. Beksiński zaczął malować i to właśnie ta dziedzina sztuk wizualnych zapewniła mu największe uznanie. Jego obrazy wyróżniają się fantazyjnością, mrokiem, niezwykłą starannością, symboliką, grozą, atmosferą katastrofy, co interpretatorzy odnoszą do wojennych przeżyć artysty. Słynął również z tego, że nie nadawał swoim dziełom tytułów. Twórca szedł z duchem czasu - w latach 2000. tworzył grafiki, używając do tego komputera.

Śmierć Zdzisława Beksińskiego

Artysta został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie. Zabójcą był Robert Kupiec, 19-latek, którego rodzina często pracowała dla artysty. Motywem zbrodni miał być fakt, iż Beksiński nie chciał udzielić młodemu chłopakowi pożyczki finansowej. W chwili śmierci artysta miał 76 lat.

Albumy, na okładkach których pojawia się sztuka Zdzisława Beksińskiego

Mroczny charakter obrazów i grafik artysty szczególnie przypadł do gustu muzykom rockowym i metalowym. Na okładkach jakich płyt zobaczyć można obrazy, autorstwa Zdzisława Beksińskiego? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Poniżej za to znajdziesz listę zespołów, które inspirowały się twórczością Edgara Allana Poe!