50 albumów koncepcyjnych wszech czasów według magazynu Rolling Stone

i

Autor: Screen z YouTube/Official Alice Cooper/Pink Floyd Rockowe pozycje podbiły ranking!

Albumy koncepcyjne wszech czasów według magazynu "Rolling Stone". Na liście bardzo dużo rockowych tytułów!

2024-05-21 14:10

Magazyn "Rolling Stone" znany jest z publikacji licznych, branżowych rankingów. Po klasycznych już listach albumów wszech czasów, czy najlepszych debiutów w historii muzyki czas na najbardziej kultowe albumy koncepcyjne! Tego typu wydawnictw w świecie rocka od dawna jest bardzo dużo - jakie znalazły się w tym zestawieniu?

Czym jest album koncepcyjny? Jest to takie wydawnictwo muzyczne, na którym to utwory, które złożyły się na tracklistę, tworzą jedną, zwartą całość, zarówno pod względem brzmieniowym, jak i tekstowym. W centrum koncepcji albumu stoi jeden, najczęściej pozamuzyczny temat, który opowiadany jest za sprawą kolejnych utworów, których ułożenie nie jest przypadkowe, a ma służyć tworzeniu spójnej narracji. Początki albumów koncepcyjnych sięgają jeszcze lat 30. i gatunku, jakim jest jazz, jednak za pierwszy prawdziwy album koncepcyjny uznaje się powszechnie wydawnictwo Ride This Train Johnny'ego Casha, a prawdziwy boom na ten format miał miejsce w latach 60.

Green Day - 5 ciekawostek o albumie "American Idiot" | Jak dziś rockuje?

Albumy koncepcyjne wszech czasów według magazynu "Rolling Stone"

Nie da się ukryć, że od samego początku to artyści związani z muzyką rockową przodowali w tworzeniu albumów koncepcyjnych, nic więc dziwnego, że tak wiele wydawnictw tego typu pojawiło się w opublikowanym 12 października rankingu 50 albumów koncepcyjnych wszech czasów według magazynu "Rolling Stone". Zestawienie otworzył, umieszczony na 50. miejscu krążek Kilroy Was Here progresywno rockowej grupy Styx, na kolejnych miejscach znalazły się takie wydawnictwa jak Southern Rock Opera Drive-By Truckers, Captain Fantastic And The Brown Dirt Cowboy Eltona Johna, Welcome To My Nightmare Alice'a Coopera, Seventh Son Of A Seventh Son Iron Maiden, Ghosteen Nicka Cave'a and the Bad Seeds, The Kinks Are The Village Green Preservation Society The Kinks, The Lamb Lies Down On Broadway Genesis, Kid A Radiohead czy The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars Davida Bowie. Pewnie kontrowersje może wzbudzić umieszczenie na 11 pozycji albumu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band The Beatles, który powszechnie uznaje się za kluczowy dla tego formatu.

Top 10 zestawienia zdominowane przez rockowe krążki!

Pierwsza dziesiątka listy zdecydowanie została zdominowana przez pozycje rockowe - na 8. miejscu znalazł się kultowy krążek My Chemical Romance, opowiadający historię chorego na raka mężczyzny, który zastanawia się nad swoim dotychczasowym życiem, pozycja siódma zaś należy do Rush i płyty 2112, w centrum której znajduje się historia mężczyzny żyjącego w dystopijnym świecie, który marzy o innej rzeczywistości. Miejsce szóste to Liz Phair, która na swoim Exile In Guyville postanowiła odpowiedzieć treściom, które pojawiły się na Exile on Mainstreet Stonesów. Oczko niżej znalazła się kultowa rock opera The Who, czyli album Tommy. Trzecie miejsce należy do Pink Floyd i słynnej opowieści o Pinku - muzyku rockowym, który coraz bardziej pogrąża się w izolacji za tytułowym Murem, drugie zaś do grupy Green Day i historii "Jezusa z przedmieść", czyli punk rockowej klasyki American Idiot. Pierwsze miejsce należy do rapera Kendricka Lamara i wydawnictwa Good Kid, M.A.A.D City, w którym skupił się na przedstawieniu rzeczywistości życia osób czarnoskórych we współczesnej Ameryce. Pełne zestawienie, wraz z opisami, dostępne jest pod linkiem.

Sprawdź ciekawostki o albumie "The Wall" Pink Floyd: