zestawienia

Agnieszka Chylińska - oto najważniejsze numery z całej kariery wokalistki. Zna je każdy!

2024-05-21 9:13

Agnieszka Chylińska to bez żadnej dyskusji jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej charyzmatycznych polskich artystek. Choć zaczynała w zespole O.N.A., to obecnie z dużym powodzeniem prowadzi karierę solową. W każdym ze swoich projektów wokalistka współtworzyła utwory, które dziś cieszą się mianem kultowych - sprawdź je poniżej!

Agnieszka Chylińska urodziła się 23 maja 1976 roku w Gdańsku w rodzinie nauczycielki oraz historyka, zajmującego się dziennikarstwem. Od małego wykazywała zainteresowanie różnymi dziedzinami sztuki - już jako sześciolatka miała zacząć pisać swoje pierwsze wiersze! Choć podjęła naukę w liceum, to porzuciła tę drogę już jako uczennica drugiej klasy, by zająć się muzyką. Kluczowy dla niej w podjęciu tej decyzji okazał się być udział w Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim, w którym zajęła trzecie miejsce i gdzie poznała członków grupy Second Face do której dołączyła, obejmując rolę wokalistki. Jej ogromny talent został dostrzeżony natychmiastowo, dzięki czemu otrzymała propozycję dołączenia do grupy TSA Evolution. Odrzuciła ją jednak, by połączyć siły z formacją Skawalker, na czele której stał Grzegorz Skawiński.

Niedługo później zespół zmienił nazwą na O.N.A., a w maju 1995 roku światło dzienne ujrzał jego pierwszy album, zatytułowany Modlishka, który natychmiastowo podbił rodzimą scenę rockową. Formacja funkcjonowała do 2003 roku, wydając łącznie pięć płyt i zapisując się w historii polskich ciężkich brzmień jako jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych, szczególnie dla dekady lat 90. Ogromna była w tym zasługa właśnie Agnieszki, która zachwycała odbiorców swoim niesamowitym głosem, a z drugiej strony wzbudzała skandale wizerunkiem czy zachowaniem (pamiętna wypowiedź na gali rozdania Fryderyków w 1997 roku).

Najpierw były łzy, ale liczy się finał. Agnieszka Chylińska w Esce Rock

Solowa kariera Agnieszki Chylińskiej

Niemal natychmiast po zakończeniu działalności O.N.A. artystka zebrała własny zespół, który 22 marca 2004 roku wydał, zupełnie kultowy już album, zatytułowany Winna. Formacja rozpadła się jednak w 2006 roku, a już trzy lata później Chylińska na dobre rozpoczęła w pełni solową karierę.

Płyta Modern Rocking zaskoczyła wiernych fanów wokalistki, która zaprezentowała nowe, skierowane bardziej na popowe i elektroniczne brzmienie, oblicze. Na kolejne wydawnictwo Chylińska kazała na siebie czekać aż siedem lat! Druga autorska płyta gwiazdy, Forever Child z 2016 roku, była niejako powrotem do bardziej rockowych klimatów, a śladem tym podążył kolejny krążek, Pink Punk, który ukazał się w 2018 roku. Najnowszy projekt Agnieszki Chyliński to Never Ending Sorry, który ukazał się jesienią 2022 roku.

Najważniejsze utwory w karierze Agnieszki Chylińskiej

Artystka jest już prawdziwą ikoną polskiej sceny muzycznej, w trakcie swojej kariery nagrała i wydała wiele przebojów, które dziś cieszą się statusem kultowych. Sprawdź w galerii na samej górze wybór tych najważniejszych!

Poniżej zaś sprawdź naszą listę najlepszych polskich wokalistek rockowych:

Listen on Spreaker.