Aerosmith - największe przeboje amerykańskiej legendy rocka. To klasyki!

2023-09-07 14:44

W poniedziałek 1 maja zespół Aerosmith oficjalnie ogłosił daty swojej pożegnalnej trasy koncertowej. Choć dobrze wiemy, jak to z takimi planami bywa, to jednak biorąc pod uwagę wiele czynników, można stwierdzić, że rzeczywiście mamy do czynienia z pożegnaniem... Z tej okazji powspominajmy największe przeboje legendy!

Historia zespołu Aerosmith sięga 1970 roku, choć Joe Perry, Tom Hamilton i Joey Kramer poznali się już w latach 60. Trójka ta grała w zespole znanym powszechnie jako Joe Perry's Jam Band, Steve Tyler za to był perkusista i wokalistą rezerwowym w Chain Reaction. Oba zespołu spotkały się właśnie w 1970 roku, a Tyler natychmiast uznał, że warto połączyć oba projekty. Tak właśnie powstał zespół Aerosmith, choć w swoich początkach występował także jako Fox Chase. Po skompletowaniu składu w 1971 roku formacja zaczęła występować lokalnie i zdobyła w ten sposób spory rozgłos - już w połowie 1972 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Records, za pośrednictwem której w styczniu 1973 roku wydał swój debiutancki album, zatytułowany po prostu Aerosmith. Dużo większą popularność zyskały kolejne wydawnictwa - Get Your Wings i Toys in the Attic. To za ich sprawą formacja zyskała międzynarodową sławę.

Aerosmith - największe przeboje amerykańskiej legendy rocka

Najsłynniejszy amerykański zespół rockowy na świecie

Kolejne lata, to kolejne płyty, których promocję jednak przyćmiły problemy muzyków z używkami. W 1979 roku doszło do wielkiej awantury, w wyniku której ze składu odszedł Perry. W 1982 roku ukazał się krążek Rock in a Hard Place - jedyny w karierze grupy, na której nie pojawił się gitarzysta. Muzyk powrócił już w 1984 roku, a trzy lata później światło dzienne ujrzał przełomowy album Permanent Vacation. Kolejna płyta, Pump, osiągnęła jeszcze większy sukces. Równie udany okazał się być wydany w 1993 roku Get a Grip, a promujące go utwory Crazy, Amazing Cryin' biły rekordy popularności w stacji MTV. W kolejnych latach Aerosmith wydał jeszcze cztery płyty, z czego najprawdopodobniej ostania w karierze grupy, Music from Another Dimension!, ukazala się w 2012 roku.

Legenda

Przez lata kariery zespół zapracował sobie na miano prawdziwej legendy, duży wpływ miały na to także elektryzujące koncerty formacji. Wszystko wskazuje na to, że ta właśnie naprawdę żegna się ze światem i przygotowuje do zejścia ze sceny. Nie da się ukryć, że Aerosmith nagrał w trakcie swojej obecności na rynku nieśmiertelne przeboje - sprawdź najlepsze z nich!

Kiss - jak dobrze znasz legendę shock rocka? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W którym roku Kiss zagrali w Polsce swój pierwszy koncert?