ABBA powróci w 2024 roku? Wszystko to miałoby nastąpić z wyjątkowej okazji

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Baillie Walsh Szykuje się powrót ABBY?

ABBA powróci w 2024 roku? Wszystko to miałoby nastąpić z wyjątkowej okazji

2023-05-26 12:20

ABBA to prawdziwa legenda muzyki. Formacja dosłownie podbiła światowy rynek w latach 70., tuż po tym, gdy udało się jej wygrać Konkurs Piosenki Eurowizji. Choć zespół zakończył działalność w 1982 roku, to niespodziewanie powrócił dwa lata temu z wydawnictwem "Voyage". Czy jest szansa na to, że grupa stanie na scenie w przyszłym roku?

Zespół ABBA został założony w 1972 roku przez Agnethę Fältskog, Björna Ulvaeusa, Benny'ego Anderssona i Anni-Frid Lyngstad. Debiutancki album grupy ujrzał światło dzienne w 1973 roku, jednak cały świat usłyszał o niej rok później, gdy ABBA wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji jako reprezentant Szwecji, który udało się jej wygrać. Po tym wydarzeniu formacja trafiła na szczyty, wydając kolejne świetne płyty i nagrywając utwory, które dziś cieszą się statusem legendarnych. ABBA to prawdziwa ikona muzyki pop, disco i pop rock, jedna z najsłynniejszych i najlepiej sprzedających się grup muzycznych na świecie. Zespół zdecydował się zakończyć działalność w obliczu ogromnych sukcesów w 1982 roku, mając na koncie osiem płyt. Od tamtej pory członkowie projektu pojawiali się w swoim towarzystwie przy okazji wybranych wydarzeń. 

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Sukces płyty "Voyage"

Cały świat muzyki dosłownie wstrzymał oddech, gdy we wrześniu 2021 roku swoją premierę miały dwa premierowe utwory ABBY, pierwsze od blisko czterdziestu lat: I Still Have Faith in You Don't Shut Me Down. Okazały się być one zapowiedzią nowego albumu zespołu, Voyage, który wydano w listopadzie tego samego rokuWydawnictwo i pochodzące z niego kompozycje zapewniło zespołowi aż pięć nominacji do nagrody Grammy. Promocji wydawnictwa towarzyszyło wyjątkowe wydarzenie - trasa koncertowa, na której występowały jednak... awatary członków ABBY. Czyżby jednak zapowiadało się na ich wielki, osobisty powrót na scenę?

ABBA powróci na scenę?

W przyszłym roku minie dokładnie pięćdziesiąt lat od zwycięstwa zespołu na Eurowizji. Traf chciał, że przyszłoroczna edycja konkursu, za sprawą zwycięstwa Loreen, odbędzie się właśnie w Szwecji. Niemal natychmiast pojawiły się plotki, że punktem centralnym tej edycji imprezy będzie występ na żywo członków zespołu. Na pogłoski te postanowił zareagować Benny AnderssonW rozmowie z BBC muzyk otwarcie powiedział jednak, że jeśli o niego chodzi on... nie chce powrotu! Björn Ulvaeus dodał, że on także nie jest fanem tego pomysłu, a jeśli część zespołu nie chce reaktywacji na scenie, to na pewno do niej nie dojdzie. Muzyk zapewnił, że ABBA będzie świętowała 50-lecie swojego zwycięstwa, ale bez występów na żywo.