Włochy kontra SI. Pierwszy kraj w Europie zakazuje ChatGPT

i

Autor: Pixabay

Włochy kontra SI. Pierwszy kraj w Europie zakazuje ChatGPT

2023-04-03 13:08

Przebrała się miarka. Włoscy urzędnicy z Urzędu Ochrony Danych wydali oficjalne oświadczenie, wedle którego dostęp do ChatGPT na terenie tego kraju będzie czasowo wyłączony. Wraz z tą decyzją rusza sprawdzanie działalności stojącej za tym algorytmem firmy OpenAI. Przekonują, że działanie sztucznej inteligencji jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Konkretnie chodzi o sam proces uczenia się SI. W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że OpenAI nie ma oparcia w prawie do gromadzenia tak ogromnej ilości danych, jaką codziennie karmi swoją SI. Dodatkowym zarzutem jest brak wyraźnej informacji o tym jak dane zbiera oraz w jakiej ilości. Nie ma żadnej weryfikacji wiekowej przy korzystaniu z ChatGPT, co może prowadzić do narażenia dzieci na kontakt z nieodpowiednimi dla nich treściami.

Trzeba przyznać, że regulacje dotyczące sztucznych inteligencji powinny pojawić się jak najszybciej, czego dowodem jest tragiczna historia mężczyzny, który za namową SI popełnił samobójstwo. Algorytmy uczą się odpowiadać na nasze pytania, jednak nie potrafią krytycznie ocenić własnych odpowiedzi, nie są wyczulone na to, że może z nimi rozmawiać osoba nieletnia, w kryzysie psychicznym lub innym stanie, który powinien implikować szczególną ostrożność.

Od początku 2023 roku ChatGPT zdobywa gigantyczną popularność. Potrafi szybko odpowiadać na pytania, pisać na zamówienie prace i artykuły, a nawet wiersze i piosenki imitując styl innych artystów. To na przykład niedawno mocno zdenerwowało Nicka Cave’a.

Do grona osób ostrzegających przed niekontrolowanym rozwojem SI dołączył ostatnio Elon Musk (Tesla) oraz Steve Wozniak (współtwórca Apple).Obaj stwierdzili, że szybkie i przez nikogo nienadzorowane postępy SI w uczeniu się mogą z czasem stać się niebezpieczne dla ludzkości.

Nie obchodzi nas Eurowizja. Blind Channel dla Eski Rock