Teatr Kamienica

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Archiwum Teatru

teatr kamienica

Teatr Kamienica kończy 15 lat! Zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie

2024-03-19 20:24

W Międzynarodowy Dzień Teatru, dokładnie piętnaście lat od otwarcia drzwi stołecznej „Kamienicy”, jedna z najprężniej działających instytucji kultury w Polsce świętować będzie okrągłe urodziny. W ramach jubileuszu zaplanowano koncert dedykowany pamięci twórcy teatru, a także oficjalną premierę książki „Emilian Kamiński. Reżyser marzeń” Patrycji Pawlik. Wydarzenie odbędzie się 27 marca o godz. 19.00.

Kiedy Emilian Kamiński oczami wyobraźni dostrzegł swój wymarzony teatr wśród zalanych magazynów, nikt nie wierzył w powodzenie projektu.  Siłą marzeń, żarliwością i nadludzką pracą powołał swoją scenę do życia i sprawił, że od piętnastu lat jest to bijące serce kulturalnej Warszawy. Dziś, gdy twórcy teatru nie ma już z nami, rodzina, przyjaciele i pracownicy dbają o to, aby pamięć o aktorze, reżyserze, dyrektorze, a przede wszystkim człowieku kochającym ludzi i życie, nie odeszła w zapomnienie.

M jak miłość. Wyjątkowe wspomnienie zmarłego Emiliana Kamińskiego. Anna Mucha nie powstrzymała łez

Drodzy widzowie, jesteśmy z wami już 15 lat! Teatr Kamienica bawi, wzrusza i daje siłę. Mój mąż usłyszał kiedyś od ks. Jerzego Popiełuszki, aby „służył ludziom”. Posłuchał tej rady, a nawet poszedł o krok dalej, „zaraził” tą ideą innych. Poszłam za nim i ja. Wspólnie zaczęliśmy „zapalać słońce” w ludzkich sercach za pośrednictwem spektakli granych na deskach Kamienicy oraz służyć ludziom poprzez działalność poza teatralną – bo Teatr Kamienica, to więcej niż teatr! Choć Emiliana nie ma już z nami, nadal jest dla mnie inspiracją do działania. Nauczył mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych i mocno w to wierzę. A na 15. urodziny teatru życzę sobie oraz naszej wspaniałej publiczności, aby Kamienica grała i dawała radość przez kolejne 15 lat – mówi Justyna Sieńczyłło, Dyrektor Teatru Kamienica.

Premiera szczególnej książki

Już 27 marca na scenie Teatru Kamienica wystąpią: Aldona Jankowska, Dominika Majewska, Katarzyna Pakosińska, Katarzyna Ptasińska, Justyna Sieńczyłło, Milena Suszyńska, Maciej Miecznikowski, Jan Jakub Należyty oraz Zbigniew Suszyński.

Muzycznej opowieści, którą zaprezentują artyści, akompaniować będzie sam bohater. To za sprawą fragmentów ostatniej rozmowy będącej podstawą książki, która od 27 marca dostępna będzie w księgarniach w całej Polsce.

FRAGMENT KSIĄŻKI:

-Panie Emilianie, najważniejszy jest człowiek, który tę Kamienicę stworzył, więc proponuję, abyśmy zaczęli od Pana. W mediach można przeczytać „człowiek sukcesu”, „człowiek orkiestra”, „mistrz”, „wybitny aktor”. Czy jest Pan spełnionym człowiekiem?

-W jakimś sensie tak. Mam jednak wrażenie, że te wszystkie stwierdzenia – bardzo miłe – są o kimś innym. Przez całe życie doświadczam efektu obcości wobec siebie. To nie jest udawane, tak po prostu mam. Kiedy czytam bądź słyszę tego rodzaju słowa, wówczas zastanawiam się, czy to na pewno o mnie.

Zapowiedź nowego spektaklu

Dodatkową atrakcją przygotowaną specjalnie na to wydarzenie, będzie wystawa fotografii autorstwa Czesława Czaplińskiego pt.: „Mistrz”.

Teatr Kamienica zapowiada również kolejne wydarzenie w ramach obchodów jubileusz 15-lecia. Premiera spektaklu „Teściowe wiecznie żywe” w mistrzowskiej reżyserii Olafa Lubaszenki odbędzie się już 11 kwietnia 2024 r. W obsadzie sztuki znaleźli się: Izabela Dąbrowska, Ewa Gawryluk, Katarzyna Ucherska oraz Jakub Józefowicz.

Poniżej sprawdź się w quizie o filmie "U Pana Boga za piecem"!

Czy dobrze pamiętasz film "U Pana Boga za piecem"? Sprawdź się w quizie

Pytanie 1 z 10
Pasażerów z jakiego państwa przewoził autokar?