Premiera książki „Emilian Kamiński. Reżyser marzeń”

i

Autor: AKPA Premiera książki „Emilian Kamiński. Reżyser marzeń”

teatr kamienica

Teatr Kamienica przedstawia: premiera książki „Emilian Kamiński. Reżyser marzeń”

2024-03-08 13:03

Jedyny taki wywiad rzeka z twórcą Teatru Kamienica i ulubieńcem publiczności. Aktor bez tajemnic opowiada o dzieciństwie, kulisach pracy i życiowych wartościach,

Już 27 marca 2024 roku do księgarni w całej Polsce trafi książka o Emilianie Kamińskim autorstwa Patrycji Pawlik. Czytelnicy znajdą w niej wyjątkową rozmowę z aktorem, uzupełnioną o wspomnienia bliskich, kolegów  i współpracowników, w tym: Krystyny Jandy, Olafa Lubaszenki, Wiktora Zborowskiego, Piotra Fronczewskiego, Magdaleny Zawadzkiej, Andżeliki Piechowiak, Doroty Kamińskiej, Justyny Sieńczyłło, Katarzyny Cichopek, Ewy Dałkowskiej czy Mileny Staszuk.

Żarliwość Emiliana Kamińskiego, konsekwencja w działaniu oraz niewyobrażalny upór, z jakim realizował każdy swój pomysł, powołały do życia warszawski Teatr Kamienica. Dokładnie 15 lat od otwarcia własnej sceny, w Międzynarodowy Dzień Teatru, który tak bardzo kochał i ponad rok od śmierci, Emilian Kamiński doczeka się pierwszej książki. Czytelnicy będą mogli zapoznać się z kulisami pracy aktora, reżysera, ale przede wszystkim poznają bohatera jako człowieka wrażliwego na świat, konsekwentnie realizującego swoje marzenia.

Małgorzata Sadowska mówi o premierze „U Pana Boga w Królowym Moście" i wspomina Emiliana Kamińskiego

Książka zawiera rozmowę, która w zamyśle miała być nagraniem do szuflady, pamiątką dla kolejnych pokoleń rodziny (…) Ostatecznie zdecydowaliśmy, że szkoda, aby tych historii nie usłyszał świat, bo zgodnie z przyjętą przez Pana Emiliana ideą artystyczną „nie odbierają chęci do życia”. Uwierzyliśmy nawet, że ten materiał pokazuje, iż można żyć w zgodzie ze sobą, kierując się w życiu pasją, która potrafi dodać skrzydeł; że warto doceniać najdrobniejsze rzeczy i chwile, a jednocześnie mierzyć wysoko w realizowaniu swoich marzeń. Pomyśleliśmy, że będzie miło, jeśli ta rozmowa skłoni do przemyśleń lub zainspiruje choćby jedną osobę, która ją przeczyta, może doda wiary. Tekst został autoryzowany przez szefa w ostatnich tygodniach jego życia – zapowiada autorka książki, Patrycja Pawlik.

Emilian od zawsze mnie zaskakiwał. Mimo że byliśmy razem prawie 30 lat, życie z nim pełne było niespodzianek i śmiechu. Bardzo długo namawiałam go, by udzielił wywiadu rzeki, który stał się podstawą książki. Chciałam, by świat poznał jego trudną, ale też niezwykłą historię. Po przeczytaniu książki, na nowo odkryłam mojego męża, a wzruszenie towarzyszące lekturze sprawiło, że znów poczułam jego obecność. Emilian „żyje” teraz nie tylko poprzez swoje spektakle i Teatr Kamienia, ale również poprzez tę książkę. Jego życiowa mądrość, czystość myśli, ogromna pokora i empatia, a także poczucie humoru oraz po prostu ludzka przyzwoitość – to wszystko tam jest – mówi Justyna Sieńczyłło, żona i Dyrektor Teatru Kamienica.

Premiera książki w Teatrze Kamienica

Oficjalna premiera książki, będąca jednocześnie uhonorowaniem jubileuszu sceny Emiliana Kamińskiego, odbędzie się 27 marca w warszawskim Teatrze Kamienica. Wydarzenie uświetni koncert dedykowany pamięci niezapomnianego męża, ojca, przyjaciela dyrektora i mistrza. Na scenie wystąpią, m.in.: Aldona Jankowska, Katarzyna Pakosińska, Katarzyna Ptasińska, Justyna Sieńczyłło, Maciej Miecznikowski, czy Dominika Majewska

Fragment książki

Ma Pan wiele do powiedzenia, a nigdy nie wydał Pan autobiografii. Dlaczego? Przecież każdy w tej branży ją pisze.

No właśnie dlatego, że jest taka moda. Jak nie będzie mody, to wydam. Nie lubię mody, bo ona idzie z tych wszystkich korporacji – musisz to jeść, masz tak się ubrać, tak wyglądać, tak myśleć. To jest to, co tłumaczę moim synom – nie dajcie się internetom, bo one robią z wami to, co nie udało się komunistom, zabierają wam wolność, choć wy tego nie czujecie. Narzucają wam to, jakimi macie być, wyłącznie dla czyjegoś zysku.