Pomoc Ukrainie. Domy Samodzielnych Mam - wyjątkowe miejsce, które potrzebuje wsparcia finansowego

i

Autor: Materiały prasowe Jak pomóc ukraińskim mamom i ich dzieciom? Domy Samodzielnych Mam

Pomoc Ukrainie. Domy Samodzielnych Mam - wyjątkowe miejsce, które potrzebuje wsparcia finansowego

2022-05-27 9:09

W okresie od 24 lutego aż do dziś, do Polski trafiło ponad 3 miliony osób, które uciekają przed wciąż trwającą rosyjską inwazją na Ukrainie. Ze względu na obowiązujący w tym kraju zakaz opuszczania jego terenów przez mężczyzn w wieku 18-60 lat, większość uciekających to matki z dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawne. O tym, w jaki sposób można nadal pomagać ukraińskim matkom i ich pociechom mówią Pani Iwona i Agata Dziopa z Fundacji Otwarty Dialog. Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka Drogowskazów!

Choć coraz więcej osób wraca do swoich rodzin i domów w Ukrainie, to jednak są nadal tacy, którzy w naszym kraju szukają schronienia. Większość uciekających, to od samego początku matki z dziećmi oraz osoby starsze i niepełnosprawne, a przed pomagającymi wciąż stoją duże wyzwania przed tym, jak wspierać uchodźców w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. W naszym kraju są nadal osoby, które aktywnie szukają rozwiązań, także systemowych, które ułatwią uciekającym życie w nowych, pod wieloma względami niełatwych warunkach.

Domy Samodzielnych Mam

Domy Samodzielnych Mam to miejsca w których kobiety opuszczające wraz z dziećmi Ukrainę, by uciec przed wojną, mogą nie tylko odnaleźć spokój, ale także usamodzielnić się i stanąć na nogi. Ideą domu jest zachęcenie kobiet do wzięcia odpowiedzialności: za miejsce w którym żyją, współlokatorów i własną pracę. Stworzyły ją dwie przyjaciółki, Iwona i Agata, które wspierając Uchodźców na Dworcu Zachodnim, doszły do wniosku że potrzebne jest miejsce, w którym długoterminową pomoc, otrzymają osoby w najgorszej sytuacji: bez pieniędzy, rodziny, przyjaciół i znajomości języka. Tak powstał dom w Jakubowiźnie niedaleko Grójca. Później, projekt pod swoje skrzydła wzięła Fundacja Otwarty Dialog, dzięki której podobne miejsce powstało w mieszkaniu w Warszawie. Choć przyjaciółki mają nadzieję, że pewnego dnia mieszkanki domów będą w stanie utrzymać je samodzielnie, to na razie szukają wsparcia finansowego m.in. na specjalnie utworzonej internetowej zrzutce, którą odnaleźć można chociażby na Facebookowej stronie Fundacji Otwarty Dialog.

Drogowskazy Eski Rock

Jak wyglądała na samym początku, a jak wygląda obecnie sytuacja uchodźców w Polsce? W jaki sposób można im pomagać i dlaczego warto w tym celu wspierać, także finansowo, działalność Domów Samodzielnych Mam? O tym więcej opowiedzą Pani Iwona i Agata Dziopa z Fundacji Otwarty Dialog w najnowszym odcinku Drogowskazów. Rozmowę prowadzi Aleksandra Galant.

Listen to "O przyczynach i skutkach alienacji rodzicielskiej" on Spreaker.