Drogowskazy

i

Autor: Eska ROCK

Kredyt hipoteczny - jak Polacy radzą sobie ze spłatą rat? Jakie zmiany czekają kredytobiorców?

2022-05-19 13:19

Czy w obecnych czasach można wyobrazić sobie życie bez kredytu? Kto dziś może sobie pozwolić na swobodną spłatę zadłużenia w czasach, gdy nawet przy wysokich zarobkach zdolność kredytowa Polaków gwałtownie maleje? Więcej na ten temat w Drogowskazach opowiada gość dr hab. Mikołaj Lewicki z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.

W zeszłym roku polskie banki udzieliły kredytów na kwotę ponad 86 mld złotych a liczba nowych umów w ciągu roku zwiększyła się o ponad ćwierć miliona. Całkowita liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy przekroczyła 2,5 miliona. To dane z Raportu AMRON-SARFIN. Okazuje się, że w Polsce zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest w wielu przypadkach jedyną szansą na zrealizowanie marzeń o własnym mieszkaniu, co oznacza że na jego zaciągnięcie możemy być skazani. Problem w tym, że gwałtownie rosnąca wysokość stopy procentowej uniemożliwia kredytobiorcom spłacanie zadłużenia. Kwestie związane z kredytem, to nie tylko wątki ekonomiczne i gospodarcze. Posiadanie takiego zobowiązania, wywołuje szereg zachowań i reakcji całego społeczeństwa, budzi także konkretne, nie zawsze pozytywne skojarzenia.

Jakie są szanse dla kredytobiorców?

Według ekspertów, idą lepsze czasy dla tych, którzy planują wziąć kredyt hipoteczny - największy spadek zdolności kredytowej już za nami. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nadejdzie lepszy okres dla osób, które planują w najbliższym czasie zakup mieszkania? Niemożność kupienia lokum na własność, mimo odkładania dużej ilości gotówki, czy konieczność zmiany priorytetów w kontekście lokalizacji czy wielkości lokum negatywnie wpływa na psychikę jednostek. Drugą stroną tego tematu jest ta część społeczeństwa, która jest już w trakcie spłacania kredytu hipotecznego, ale ze względu na wciąż rosnące stopy procentowe boryka się z licznymi problemami, co także odbija się na psychice takich osób. Pomocną dłoń dla tej części społeczeństwa ma wyciągnąć Rząd, który przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, mającej na celu między innymi pomoc osobom spłacającym kredyty hipoteczne. Jak to jednak będzie wyglądało w praktyce?

Sonda
Czy uważasz, że społeczeństwo skazane jest na życie na kredyt hipoteczny?

Drogowskazy Eski ROCK

O kredytach można opowiadać z wielu perspektyw - ekonomicznej, antropologicznej czy socjologicznej. Tą ostatnią przybliży nam w najnowszym odcinku podcastu Drogowskazy gość. Czym dziś jest dla społeczeństwa mieszkanie? Czy kredyt może łączyć ludzi dużo bardziej niż węzeł małżeński? O tych aspektach, a także o tym czy jesteśmy ludźmi skazanymi na kredyt hipoteczny, czy radzimy sobie z ich spłatą i o potencjalnych zmianach, opowiada dr hab. Mikołaj Lewicki z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę prowadzi Aleksandra Galant

Listen to "Społeczne życie hipoteki - czy istnieje życie bez kredytu?" on Spreaker.