Rynku najmu w Polsce - o czym trzeba pamiętać, by czuć się bezpiecznie?

i

Autor: Eska ROCK Trudna sytuacja na rynku najmu w Polsce

Rynek najmu w Polsce - o czym trzeba pamiętać, by czuć się bezpiecznie?

2022-05-13 11:07

Rynek najmu pęka w szwach! Mieszkania na wynajem znikają z prędkością światła, a ceny osiągają niebotyczne kwoty. Jak zachować zimną krew w tej sytuacji i nie stracić fortuny? Więcej na ten temat w Drogowskazach opowiada Jacek Kusiak, prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Mieszkanicznik. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.

Eksperci mówią wprost - rynek najmu "szaleje" a to co się dzieje, porównują wprost do tornada i trzęsienia ziemi. Rynek kurczy się w zastraszającym tempie: mieszkań na wynajem jest nawet o 70% mniej, są też droższe niż przed 24 lutego, kiedy rozpoczęła się agresja wojsk rosyjskich w Ukrainie. Ale to nie początek rewolucji jakiej doświadczają osoby zainteresowane najmem. Wcześniej rynek został sparaliżowany w marcu 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach przy podpisywaniu umowy, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i uniknąć nieprzyjemności. Dotyczy to zarówno osób wynajmujących mieszkanie, jak i właścicieli lokali. To kwestie dotyczące m.in umowy czy kaucji.

Sonda
Co sądzisz o obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce

Sytuacja wynajmujących obecnie

Warto zaznaczyć, że obecnie sytuacja wynajmujących na rynku mieszkaniowym jest bardzo trudna - chętnych na mieszkania jest więcej niż samych lokali. Prowadzi to do absurdalnych wręcz sytuacji - niekiedy właściciele mieszkań urządzają “castingi”, by wybrać najlepszego kandydata. Wprowadzane są także bardzo określone wymogi, niekiedy tożsame z tymi bankowymi, a więc np. koniecznością przedstawienia wiarygodności finansowej. Problem ten nie dotyczy wyłącznie największych miast w Polsce - trudna sytuacja występuje na terenie całego kraju.

Drogowskazy Eski ROCK

Jak uchronić się przed trudną sytuacją na rynku? Jakie prawa, a jakie obowiązki mają wynajmujący, a jakie właściciele mieszkań? Jaką pomocą służą liczne stowarzyszenia na rzecz praw lokatorów, jak chociażby Stowarzyszenie Mieszkanicznik? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym odcinku podcastu.

Listen to "Drogowskazy o rynku najmu. O czym trzeba pamiętać by czuć się bezpiecznie?" on Spreaker.