opuszczone

Miał być drugi Krzyżtopór, jest "polski Hogwart". Zamek w Łapalicach - historia, zdjęcia, właściciel

Dziś urbex, kiedyś wielkie marzenie i jeszcze większa samowola budowlana. Co dalej z zamkiem w Łapalicach? Poznajcie historię "polskiego Hogwartu", o którym wszyscy teraz mówią, i który właśnie został legalną budowlą. Czy ma szansę wreszcie zostać hotelem? Jak będzie wyglądać?

Spis treści

 1. Zamek Łapalice. Historia
 2. Kto jest właścicielem zamku w Łapalicach?
 3. Co dalej z Zamkiem w Łapalicach?
 4. Czy można wejść do zamku w Łapalicach?
 5. Ile kosztuje zamek w Łapalicach?
 6. Zamek Łapalice. Ciekawostki
 7. Zamek Łapalice wizualizacje. Jak będzie wyglądać po remoncie?

Zamek Łapalice. Historia

Jak to się stało, że tak potężny budynek powstał jako samowola budowlana? Wszystko zaczęło się w 1983 roku, kiedy to Piotr Kazimierczak uzyskał pozwolenie na budowę domu z pracownią rzeźbiarską.

Dozwolona powierzchnia domu? 170 metrów kwadratowych. Właściciel przekroczył ją o ok. ... 4800 metrów kwadratowych. Postanowił jednak zbudować tu pensjonat. Budowy wcale nie zatrzymali urzędnicy, a problemy finansowe. W trakcie powodzi inwestor stracił swój zakład meblarski. W 2006 roku Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rozbiórkę zamku.

Tu zaczyna się papierologiczna część historii. Kazimierczak odwołuje się od decyzji, Inspektor przychyla się, wymagając jednak dokumentacji zamiennej. Inwestor dostarcza ją, jednak niekompletną; strony odwołują się, i tak dalej, i tak dalej.

W 2013 Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazuje dalszych prac nad obiektem. Dwa lata później grupa fanów Harry'ego Pottera próbuje odkupić zamek, jednak bez skutku - nazwa "polski Hogwart" przylega do budynku na stałe.

Zamek otoczony lasem i jeziorem, pomimo licznych zakazów wstępu, staje się jednym z najpopularniejszych obiektów urbeksowych w Polsce, a ceglane mury pokrywają się tysiącami napisów. W 2023 roku Rada Miejska Kartuz przyjmuje plan zagospodarowania przestrzennego, umożliwiający Piotrowi Kazimierczakowi dokończenie budowli.

Inwestor planuje podobno z tej szansy skorzystać.

Kto jest właścicielem zamku w Łapalicach?

Właścicielem obiektu jest gdański rzeźbiarz i producent mebli Piotr Kazimierczak.

Co dalej z Zamkiem w Łapalicach?

Teraz, gdy obiekt jest już legalny, właściciel planuje dokończyć budowę. Czy się to wydarzy, trudno stwierdzić. Już teraz budynek jest dużą atrakcją w regionie, a inwestorów chętnych na zamek nie brakuje. Jeśli historia zamku zakończy się pozytywnie, powstanie tu hotel - zgodnie z pierwotnym założeniem i marzeniem właściciela, Piotra Kazimierczaka.

Czy można wejść do zamku w Łapalicach?

Formalnie wstęp na teren zamku jest nielegalny, a złamanie zakazu grozi mandatem. Jest to jednak jedna z największych atrakcji w okolicy, z czego doskonale zdają sobie sprawę władze Łapalic. Rocznie teren odwiedzają tysiące turystów - również zza granicy.

Policja pojawia się czasem w okolicy, ale głównie z powodu tłumu samochodów utrudniających ruch mieszkańcom. Jeśli planujecie wizytę, uważajcie, gdzie parkujecie.

Ile kosztuje zamek w Łapalicach?

Zamek wyceniano orientacyjnie na kilka milionów złotych; czy jednak jest to cena aktualna w czasach inflacji? Raczej nie. Trudno obecnie stwierdzić, ile wart jest obiekt. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę ząb czasu, który dostrzegalny jest gołym okiem.

Zamek Łapalice. Ciekawostki

 • Skąd porównanie do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe? Historyczna budowla miała 365 okien (jak dni w roku), 52 komnaty (ile tygodni w roku), 12 sal (ile miesięcy) i 4 baszty (jak pory roku). Zamek w Łapalicach bazuje na tej samej symbolice - również ma 365 okien, 52 pomieszczenia, 12 wież i cztery skrzydła.
 • Właśnie od tych 12 wież wzięło się z kolei porównanie do Hogwartu. I od ogólnej upiorności budowli. Budynek pokochali fani Harry'ego Pottera, pojawił się nawet pomysł, by zamek odkupić i przekształcić w polskie "centrum magii". Z planów nic nie wyszło. Ostatecznie pełnoprawnym (bo działającym) "drugim Hogwartem" został Zamek Moszna
 • Mimo że wstęp na teren jest zabroniony, przychodzą tu spacerować nawet rodziny z dziećmi, a w pomieszczeniach pustostanu często można spotkać innych eksplorujących.
 • Na terenie zamku miał powstać basen i kaplica.
 • Pomimo licznych tablic informujących o niebezpieczeństwie, często dochodzi tu do wypadków.
 • Zamek w Łapalicach jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy, odwiedzaną co roku przez tysiące turystów z całego świata. Mieszkańcy miejscowości liczą jednak na dokończenie budowy - potężny hotel przyciągnie jeszcze więcej turystów.

Zamek Łapalice wizualizacje. Jak będzie wyglądać po remoncie?

Choć w internecie można znaleźć nieoficjalne, autorskie wizualizacje zamku, żadna z nich nie jest powiązana z właścicielem obiektu. Jakie są plany na wykończenie, tego jeszcze nie wiadomo.

Można się jednak domyślić, że zrealizowany zostanie pomysł zagospodarowania terenów zielonych pod park, a wnętrza zostaną wykończone z przepychem, tak jak zakładał plan pierwotny - powstało tu w końcu miejsce na basen, a nawet na kaplicę. Możemy się zatem spodziewać budowli z rozmachem.

Harry Potter quiz z wiedzy o Hogwarcie! Znasz szkołę magii jak własną kieszeń?

Pytanie 1 z 10
Który korytarz był zakazany w książce Harry Potter i Kamien Filozoficzny?
Źródło: Miał być drugi Krzyżtopór, jest "polski Hogwart". Zamek w Łapalicach - historia, zdjęcia, właściciel