Czy botoks brzucha jest bezpieczny? Lekarze ostrzegają przed przypadkami paraliżu

i

Autor: Pexels

Czy botoks brzucha jest bezpieczny? Lekarze ostrzegają przed przypadkami paraliżu

2023-03-20 13:25

Tylko na przestrzeni lutego i marca 2023 zarejestrowano 67 przypadków zatrucia jadem kiełbasianym. Były to kolejno: 53 w Turcji, 12 w Niemczech oraz po jednym w Austrii i Szwajcarii. Zarówno celebryci jak i gabinety medycyny estetycznej aktywnie zachęcają do korzystania z botuliny w ramach wspomagania procesu odchudzania. Wyniki badań w tej kwestii są sprzeczne, a teraz doszło do nich poważne ostrzeżenie z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Niektóre z przypadków wymagały przewiezienia poszkodowanych do szpitala. Wśród symptomów wymieniano między innymi osłabienie problemy z oddychaniem oraz przełykaniem. ECDC zdecydowanie odradza korzystanie z botoksu do walki z nadwagą. To wciąż stosunkowo słabo przebadana metoda, która ze względu na niską cenę staje się bardzo popularna, szczególnie w Turcji.

Wedle wyników śledztwa przeprowadzonego przez tureckie służby produkty zawierające botoks, które zostały podane pacjentom, były dopuszczone do obiegu, jednak nie jako środki na leczenie otyłości i coś, co można wstrzykiwać o układu gastrycznego. Śledztwo w tej sprawie trwa.

Jad kiełbasiany, czym w istocie botulina jest, rozluźnia żołądek. To powoduje zwalnianie drogi pokarmu w ludzkim układzie gastrycznym. Do tego wpływa na pracę nerwu błędnego, odpowiadającego za uczucia głodu i nasycenia.

Nie obchodzi nas Eurowizja. Blind Channel dla Eski Rock