Arktyka może stać się wolna od lodu. I to wcześniej niż przewidywano

i

Autor: Pxhere/zdj. ilustracyjne

Wiadomości

Arktyka może stać się "wolna od lodu". I to wcześniej niż przewidywano

Według najnowszych badań w ciągu najbliższych kilku lat w Arktyce pojawią się dni, które będą praktycznie pozbawione lodu morskiego. To bardzo niepokojące wieści.

Arktyka będzie "wolna od lodu". Naukowcy alarmują

Naukowcy z Uniwersytetu Colorado Boulder opublikowali nowe badania dotyczące obecności lodu na Arktyce. I są to dane dość niepokojące. Według badaczy w ciągu najbliższych kilku lat na Arktyce mogą występować takie momenty, kiedy cały region będzie całkowicie wolny od lodu morskiego (chodzi o lód, który zamarza każdej zimy, ale topi się latem). Nastąpi to zdecydowanie wcześniej niż pierwotnie przewidywano. Oczywiście, chodzi początkowo tylko o kilka dni, ale z każdym kolejnym rokiem ten okres będzie się prawdopodobnie tylko zwiększał.  

Mellina: Jakie zawody czeka śmierć? Prof. Przegalińska o sztucznej inteligencji

Należy jednak dodać, że naukowcom chodzi o sytuację, w której zasięg lodu będzie wynosił poniżej miliona kilometrów kwadratowych. To mniej niż 20 procent minimalnej sezonowej pokrywy. Jest to różnica, gdyż w ostatnich latach na Oceanie Arktycznym we wrześniu, czyli w miesiącu, w którym powierzchnia lodu morskiego jest najmniejsza, wynosiła co najmniej 3,3 miliona kilometrów kwadratowych.

Warunki wolne od lodu mogą pojawić się już w latach 20. i 30. XXI wieku – powiedziała, w rozmowie z "USA Today", Alexandra Jahn z Uniwersytetu Kolorado, która jest główną autorką badania. Dodała, że głównym czynnikiem takiej sytuacji jest emisja gazów cieplarnianych. 

Naukowcy przyznają, że będzie to miało zły wpływ na zwierzęta w tym regionie. Przetrwanie fok i niedźwiedzi polarnych zależy właśnie od lodu morskiego. Badacze obawiają się ponadto, że w miarę ocieplania się oceanu obce ryby mogą przedostać się do Oceanu Arktycznego i będzie miało to niekorzystny wpływ na ekosystem. 

Jest to także niebezpieczne dla osób żyjących w pobliżu regionu przybrzeżnego. Większe obszary otwartej wody prowadzą bowiem do wzrostu wysokości fal.

Wyniki badania można znaleźć w czasopiśmie "Nature Reviews Earth & Environment". 

Oto najdziwniejsze głosy ptaków: