Słonie

i

Autor: Pixaby

Świat zwierząt

Przełomowe odkrycie badaczy! Po raz pierwszy zaobserwowano, jak słonie indyjskie chowają zmarłych ze stada

2024-03-07 12:18

O tym, że nie tylko ludzie, ale także zwierzęta mają różne rytuały, związane ze śmiercią i grzebaniem swoich bliskich, wiadomo już od dawna. Jednym z najwybitniejszych przykładów pozostają słonie, a odkrywcy od lat odnajdują monumentalne "cmentarzyska słoni". Teraz, po raz pierwszy w przypadku słoni indyjskich, udało się uchwycić moment samego grzebania zmarłych słoni przez inne ze stada!

Słonie indyjskie to jeden z trzech rodzajów z rodziny słoniowatych, zamieszkują one tereny Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. O tym, jak szczególne są to zwierzęta można przekonać się, oglądając nagrodzony Oscarem dokument Zaklinacze słoni, opowiadający o dwójce mieszkańców południowych Indii: Bommana i Bellie, którzy swoje życie poświęcili opiece właśnie nad słoniami. Film pokazuje szczególną naturę tych zwierząt i to, jak łatwo są one w stanie nawiązywać relacje z ludźmi.

dr Joanna Podgórska: Nie wierzę w Boga, wierzę w umysł. Czy ruch leczy depresje? | Mellina

Co łączy słonie i ludzi?

Słonie i ludzi łączy dużo więcej! Od dawna wiadomo, że zwierzęta ta przykładają szczególną uwagę do rytuału pożegnania zmarłych osobników ze swojego stada. Po latach badań wiadomo już, że słonie "organizują" coś w rodzaju ceremonii pogrzebowych, punktem kulminacyjnym których jest pochówek zmarłych na słynnych "cmentarzyskach słoni". Wiadomo już dziś, że proces ten jest bardzo ważny i niezwykle emocjonalny dla słoni, teraz jednak, po raz pierwszy w historii, udało się dokonać bardzo ważnej obserwacji!

Ważne odkrycie!

Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować właśnie słonie indyjskie w trakcie ceremonii pogrzebowej zmarłych! Badacze Parveen Kaswan i Akashdeep Roy dokonali kolejno odkrycia ciał pięciu słoniąt, których stan wskazywał, że te zmarły w wyniku chorób. Te zostały pochowane w pozycji z nogami, wystającymi znad ziemi. Znalezione na miejscu ślady wskazują, że miejsce to słonie ze stada traktowały niczym prawdziwy cmentarz, ponadto obecni na miejscu świadkowie wskazują, że słyszeli dochodzące z tych miejsc głośne trąbienie, w tym przypadku mogące być znakiem żałoby. Jedno z wykonanych zdjęć (znajdziesz je poniżej) dowodzi, że słonie same zanoszą truchła zmarłych na teren pochówku. Fakt, iż zwłoki były wleczone potwierdza wykonana przez badaczy ekshumacja słoniątek. Badacze są jednak zdania, że słonie indyjskie, w odróżnieniu od afrykańskich, nie wracają na miejsce pochówku, co dowodzi tego, jak bardzo różnorodne w swoim zachowaniu są różne rodziny słoniowatych.

Sprawdź poniżej zdjęcia z badania mumii kota ze starożytnego Egiptu!